Iskenderiye Kutuphanesi/Antik Dunya’nın Ogrenim Merkezi

Yazar: Roy Macleod

DOST KITABEVI

Gec antik dunyanın en buyuk kulturel suslerinden biri olan Iskenderiye Kutuphanesi’nin kokleri, Pisistratos’un, egemen bir kultur yaratabilmek icin gereken manevi havanın solundugu Atina’daki buyuk kutuphanesinin uzak yankılarında bulunabilir. Imparatorlugunun en onemli kentinde kendi adını tasıyan bir kutuphane kurmak icin Buyuk Iskender’i esinleyen, gucunu ve imparatorlugunun kulturel nufuzunu bilinen dunyanın tamamına yaymasını saglayan da bu manevi atmosferdir.
Roy MacLeod bu kitapta bize, yok olmadan once Yunan, Ibrani ve Mezopotamya yazınından binlerce parsomen tomarının yanı sıra Antik Mısır’dan yapıntılar da barındırmıs olan bu buyuk kurumu yeniden hayata dondurmek icin onemli arastırmacıların yazılarından bir secki sunuyor. Bu yazılar, bu kutuphanenin cagdas ununun Iskenderiye sehrinin antik dunyanın her yerinden devlet ve bilim adamlarının kendisine ceken bir merkez haline gelmesine, Yunan, Roma, Yahudi ve Suryani kulturleri icin bir cekim alanı yaratmasına nasıl katkı sagladıgını gostermektedir.
Buyuk Iskender’in "zenginlesecek bir kent kurmak icin en iyi yer" dedigi Iskenderiye’yi antik dunyanın en buyuk Helenistik kenti olarak incelerken sehrin Antikcag’a ve Ortacag’a ait mirasının trajik kaybına vurgu yapan bu kapsamlı calısma, hem arastırmacıları hem de genel okurları sasırtacak nitelikte.

Cevirmen: Elif Boke
Yayın Tarihi 2006-01-27
ISBN 9752982042
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 234
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.