Isa ve Marx Incil’den Ideolojiye

Yazar: Jacques Ellul

KARSI YAYINLARI

“Ellul’un Hıristiyan Marksizme yonelik elestirilerini okumak bir cerrahı izlemeye benziyor. Incil’e iliskin kulturel uzlasmalarımızı tekrar tekrar acıyor ve dilim dilim kesiyor. Bu desmeleri neden mi kabul etmeliyizı Cunku, dunya uzerinde gercegi soyleyebilen cok az insan var. O ise, kesinlikle tum cerrahların en sagırı.”
WALTER WINK
Auburn Teoloji Semineri

Bir teoloji hangi noktada bir ideolojiye donusurı Bir Hıristiyan bu ikisini birbirinden nasıl ayırabilirı Jacques Ellul bunları birbirinden ayırmak icin cabalamıstır; bu kitap, hem teorik bir taslak hem de onemli ornekler icermektedir.
Ellul, kimi populer teologların, ozellikle de Incil’e ait teolojiyi Marksist dusunceyle birlestirmeye tesebbus edenlerin, diger anlamlar uzerinden “teolojik” sonuclar cıkarma tuzagına dustuklerine, dolayısıyla, bunları gercek teolojiler olarak dusunemeyecegimize inanır.
Ellul, Hıristiyanlıgın Marksizm ile iliskilendirilme cabalarını hem Incil’e ait bir teolojik perspektiften hem de sosyopolitik acıdan irdeler. Marksist-Hıristiyan kitaplardaki belli kilit noktalar uzerine titizlikle egilen Ellul (ne Marksist ne de Hıristiyan olarak gordugu) sozde Marksist Hıristiyanlıgın acizligini ortaya cıkarırken, Incil’deki bakıs acısının gercek devrimci secenek anlamında tum siyasi guclerin tek istisnası olarak Hıristiyan anarsizmini bıraktıgını belirtir.

Uzun yıllar Bordeaux Universitesi’nde hukuk, sosyoloji ve tarih profesorlugu yapmıs olan Jacques Ellul kırkı askın kitap ve yuzlerce makale kaleme almıstır.

Cevirmen: Ali Toprak
Yayın Tarihi 2011-01-28
ISBN 6055717131
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 210
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.