Is ve Hukuk & Calısanların Hakları ve Sorunları

Yazar: Yard. Doc. Dr. Aydın Basbug

BINYIL YAYINEVI

Isyerinde kurulu sosyal iliskinin ihtiyacı olan hukuk, sosyal haklarla zenginlserek gelismektedir. Hukuku sosyallestiren bu sosyal hakların en onemli ozelligi evrensel nitelikte olmamasıdır. bu ozellik insan hakkının gelisimi icin bir avantaj saglayacaktır. Haklar, toplumdan topluma degisebilecegi gibi aynı toplumda da zaman icinde geliserek degisebilecektir.
Insan haklarının bir parcası olan sosyal haklar icinde oncelikli olarak beden ve ruh saglıgı icinde yasama hakkı yer alır. ikinci olarak kisinin fikri ve manevi degerlerini gelistirme hakkı gelmektedir. Calısma hakkı da, diger iki onemli sosyal hak ile birlikte “insan”ın bir deger olarak maddi ve manevi alanını hukuk sahasında koruyarak gelistiren bir rol oynamaktadır.
Calısmaya verilen anlam, butun felsefi, dini ve siyasal dusuncelerin; zenginlik ve yoksulluk probleminin temelini olusturmustur. calısma ozgurlugu, bunun gerceklestirilmesi icin, ekonomik ve sosyal engellerin kaldırılmasını talep etme hakkının tanınması ile guvence altına alınmıstır.
Is ve hukuk arasındaki bu iliski, bireysel temel hak ve hurriyetlere alternatif degil, kendisiyle birlikte ozgurluklerin korundugu ve gelistirildigi tamamlayıcı bir icerige sahiptir.
sosyal hukuk alanı icerisinde is hukuku, sosyal devletin en onemli yapısal aracı olarak insan onuruna yarasır bir calısma iliskisi sunmayı amaclayan hukuk dalırdır.
Aydın Basbug, “Is ve Hukuk” kitabında calısanların en cok karsılastıgı sorunların cevaplarını butun acıklıgıyla ve anlasılırlıgıyla ortaya koymustur. Calısma bu ozellikleriyle hem bu konuları calısna ogrenciler icin hem de sendikalar ve calısanların bireysel ihtiyacları bakımından bir basvuru kaynagı sayılmalıdır. “Is Hukuku” baslıklı bircok kitapta karısık, belli, belirsiz ic ice girmis konuların sade, duzgun aynı zamanda bilimsel bir cercevede ortaya konmus olması esere ayrı bir ozellik katmaktadır.

Yayın Tarihi 2012-11-27
ISBN 6056162435
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 432
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.