Iran’da Devrim ve Karsı Devrim

Yazar: Asaf Huseyin

PINAR YAYINLARI

1979 Islam Devrimi’yle birlikte, Amerika gudumundeki monarsik sahlık rejiminin alasagı edilmesi, uluslar arası siyaset arenasında, donemin iki hakim super gucunu asagılanmıs bir pozisyona dusurdu. En onemlisi, Ayetullah Humeyni’nin iktidara yuruyusu ve Islam Devleti-Islami Rejim olgusu, diger Musluman halklar nazarında olusturacagı orneklik acısından baskıcı kukla yoneticilerin icine buyuk korku salmıstır. Amerika’nın ve Batılı muttefiklerinin destegiyle bu yerli yoneticiler, Iran Islam Devrimi aleyhine, karsı devrim calısmalarına girismislerdir.

Iran’da Devrim ve Karsı Devrim adlı bu onemli tarihi yapıtında Asaf Huseyin, bizi Iran’a iliskin bildik kliselerin dısına cıkartarak, Iran’da yasanan devrimi ve karsı devrimi somurgecilik ve emperyalizm terimi cercevesinde alternatif bir tarih anlatısı sunuyor. Onemli olayların, kulturel egilimlerin, kisilerin ve siyasi gelismelerin benzersiz bir analizini yapıyor. Kitap’ta, Iran’ın son iki yuzyıllık siyasi-sosyal-dini tarihi masaya yatırılıyor.

Yeni Amerikan Yuzyılı Projesi’ne ve bu proje kapsamındaki emperyal emellere hizmet etmelerinin hedeflendigi savas cıgırtkanlarının, onların yerel muhbirlerinin ve emperyal strateji uzmanlarının agızlarının sonuna dek acıldıgı bir zamanda Iran’da Devrim ve Karsı Devrim’i okumanın kacınılmaz oldugu kendiliginden ortaya cıkıyor.

Ve yine Iran’ın siyasi hayatı ve dunya sistemine etkileri konusunda, eksiksiz bir kavramsal anlayısın gelistirilmesi noktasında, bu onemli eser, merkezi gorusler, karsılastırmalı siyasi perspektifler sunmaktadır.

Yayın Tarihi 2009-05-11
ISBN 9753522830
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 332
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.