Irak Dunya Mahkemesi / Nihai Istanbul Oturumu 23-27 Haziran 2005

Yazar: METIS YAYINLARI

ABD ve yandasları insanlıgın kaderini mi cizecekı Irak’ta saldırıya ugrayan yalnızca Iraklılar mıydıı Bu saldırıya goz yumarsak daha nelere goz yummak zorunda kalacagızı Hatta daha nelere maruz kalacagızı Bu gidisin sonunda geriye yasayabilecegimiz bir dunya kalacak mıı
Irak Dunya Mahkemesi (WTI), dunya kamuoyunun gozunun onunde, varolan tum uluslararası kurum ve yasaları cigneyerek, medyayı acık acık kullanıp yalanlar yayarak, en onemlisi devasa boyutlardaki kuresel muhalefetin iradesini ihlal ederek baslatılan Irak Savası’nın yalnızca Irak’ı mahvetmekle kalmayıp insanlıgın gelecek umutlarını da yıktıgını dusunen, dunyanın dort bir yanından, her kesimden insanın guclerini birlestirmesiyle olustu.
23-27 Haziran 2005’te Istanbul’da toplanan Irak Dunya Mahkemesi ABD Baskanı Bush ile, onunla birlikte hareket eden dunya devletlerini Irak’ta savas cıkartmaktan suclu buldu.
John Berger’ın mahkemeye yolladıgı dayanısma mesajında dedigi gibi, bu silahlı efendiler yalnızca masumları katletmiyorlar, insan hafızasını da katlediyorlar. Esinini Vietnam Savası’na karsı sivil bir girisim olarak yapılan Bertrand Russell Mahkemesi’nden alan WTI, bu kıyım ve ihlallerin tekrarlanmaması icin kayıt tutmayı, Irak’a karsı saldırı ve isgalin arkasında yatan tarihsel, iktisadi, siyasi nedenleri, saldırının yarattıgı tahribatı belgelemeyi, muzafferlerin tarihi carpıtarak yazmalarına karsı onlem almayı hedefledi. WTI surecinde uzmanlara, tanıklara, habercilere danısılarak ister Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ya da Birlesmis Milletler’e yapılacak basvurularda, isterse vicdani retcilerin ret gerekcelerinde kullanılabilecek, yeni kuresel muhalefet hareketlerine esin verebilecek bir malzeme bir araya getirildi.
Bu belge kitap basta Irak olmak uzere, dunyanın her yerinde onurlu bir barıs kurmak icin ugrasmaya, baskı ve zulme karsı hep birlikte hayır demeye devam etmemiz umuduyla yayımlanmıstır.

Cevirmen: Kollektif
Derleyici: Muge Gursoy Sokmen
Yayın Tarihi 2006-06-16
ISBN 9753425643
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 496
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.