IOS Programlama ve Mobil Ticaret Uygulamaları

Yazar: Dr. Tunchan Cura

NOBEL YAYIN DAGITIM

Bu kitap, bilgisayar ile endustri muhendislikleri basta olmak uzere pek cok muhendislik alanları ve yonetim bilisim sistemleri gibi alanlardaki arastırmacıları hedef almaktadır. Bunun dısındaki konuya meraklı kendini yetistirmis arastırmacıların da okuyabilecegi bir kitaptır. Zira onumuzdeki bes yıl icerisinde artık internete giren sıradan kullanıcıların tamamının PC’lerden mobil cihazlara gececegi; Microsoft, Google, Apple ve Facebook gibi sektorun onde gelenleri tarafından tahmin edilmektedir. Bu durum da mobil uygulama gelistirme konusunda bilgisi olanların oneminin yakın zamanda cok artacagını ortaya koymaktadır.
Boylece bu calısmada mobil cihaz pazarının en guclu aktorlerinden birisi olan Apple’ın urunu iOS’un programlanması ele alınmıstır. Diger bir guclu aktor ise Google’un sundugu Android’dir. Tabiatıyla iOS programlama icin gerekli olan Objective-C programlama dili calısmada kapsamlı bir bicimde ele alınmıstır. Calısma hicbir programlama dilini bilmeyen bir kisinin bile cogu konuyu anlayabilecegi sadeliktedir. Ancak veri tabanı yonetimi, sunucu programlama gibi bazı konular bu kitabın kapsamı dısında kaldıgından okuyucuya derinlemesine bilgi verilmemektedir. Yalnızca mobil uygulamalarda nasıl kullanıldıkları gosterilmektedir.
Kitapta okuyucunun konuları daha rahat anlayabilmesi icin bol miktarda ornek Objective-C uygulaması yer almaktadır. Baska bir ifadeyle sınaması yapılmıs saglıklı calısan uygulama parcacıkları hemen her konu anlatımında okuyucuya sunulmustur. Bunun otesinde ikisi gercek hayata uygun, ikisi de anlatım amaclı dort iOS uygulaması da kitapta yer almaktadır.
Calısma dort ana bolumden olusmaktadır. Bunlardan ilki okuyucuyu konuya hazırlama niteligindeki giris bolumudur. Ardından ikinci bolumde iOS programlama icin kullanılan Objective-C ile temel programlama bilgisi verilmektedir. Ucuncu bolum Objective-C’nin daha ileri konularını ele almaktadır. Son bolumde ise ikisi gercek hayat uygulaması olmak uzere, kolaydan zora dogru giden bazı ornek uygulamalar uzerinden iOS programlama ele alınmıstır. Okuyucunun konuları atlamaksızın sırasıyla kitapta ilerlemesi son derece onemlidir. Zira bolumler ve kısımlar cogu zaman birbiriyle baglantılı gitmektedir.

Yayın Tarihi 2013-01-10
ISBN 6051334318
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 295
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.