Insansız Kapitalizm Insanlı Toplum

Yazar: Erol Katırcıoglu

HAYY KITAP

Kapitalizm kendini ‘dogal’ ve dogal oldugu icin de ‘kacınılmaz’ bir sistem olarak sundu ve sunmaya devam ediyor. Kapitalist akla gore ‘dogal’ olan bir seye karsı cıkmak da anlamsız, vakit ve enerji kaybı! “Akıllı olun! Sisteme karsı cıkmayın! Dilediginizi yapın! Kosullara razı olun ve o kosullar icinde ‘sonsuz’ ozgurluklerinizi kullanın!” diyor kapitalizm. Yani ‘elestiren, degistiren, gelecekte soz sahibi’ olan insan yerine, tek fonksiyonlu (itaat eden) prototip bir insanı yuceltiyor.

Prof. Erol Katırcıoglu da tam da bu noktada devreye girerek, “Akıllı olun! Bu deterministik yalanlara inanmayın!” diyor. Insanın icini bosaltan ve onu neredeyse bir robota indirgeyen bu anlayısın dogru olması halinde yasamın da hicbir anlamı kalmayacagını soyluyor. Insan iradesini yok sayan kapitalist anlayısa karsı, canlı kanlı insanlardan olusan gercek toplumları ozluyor. Insansız kapitalizme karsı insanlı toplumu savunuyor. Bunu da kavgacılıktan, tahakkum kurmaktan uzak, uzlasmacı ve diyalog arayan bir dille yapıyor.

Prof. Katırcıoglu kapitalizmin, ‘dogustan sakat’ olusundan yola cıkarak Turkiye’ye sıcrıyor. ‘Fırsat esitligi’ propagandasını curutuyor, Turkiye’nin sorunlarına samimi ve kalıpların dısında bir bakıs getiriyor. Siyasetten, ekonomiye, sosyal meselelerden insan iradesine yeni ve ufuk acıcı tespitlerde bulunuyor. Vicdanı tum ideolojilerin onune koyup umidini kaybetmemisleri ortak bir direnise cagırıyor. Sol ve solculuk, Kurt sorunu, ekonomi ve medya hakkındaki ‘yeni’ fikirleri ilginc anılarla susluyor.

Yayın Tarihi 2013-01-15
ISBN 6055181123
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 160
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.