Insan ve Tragedya

Yazar: Andre Bonnard

EVRENSEL BASIM YAYIN

Ilkcaglarda insanoglu; kendisini cevreleyen ve anlam veremedigi bu derin, karanlık gozyuzunde, ısık kaosundaki evrende, kendisine bir yol, bir kimlik arıyordu. Bu yuzden bircok efsaneler (mitoslar) uretmek zorunda kalıyordu… Iste bu soru ve sorunlar icindeki insanogluna, gene kendi icinden cıkan ozanlar ek uzatıyordu. Bu ozanlar; mitoslardaki tanrılara ve onların insanlara dayattıgı acıyazgıya baskaldıran mitolojik kahramanların savasımlarını, tiyatro sahnelerinde sergiliyorlar ve bu yolla insanoglunun trajik yazgısını asmasına yardımcı olmaya calısıyorlardı.
Ozanların yorumlayıp tragedyalara donusturdukleri bu oyunlar sayesinde yureklilik kazanan insanoglu; bir yandan bilimlere dogru yonelip ozgurlesmeye baslamıs; ozgurlestikce de, usunu kullanarak, kendisiyle birlikte tanrıların da bir evrim surecine girmelerini saglamıstır.

Bu kitapta, Ayshulos, Sofokles, Evripides gibi olumsuz ozanların; insanın ve tanrıların evrenler birlikte aralıksız suregiden bu evrim surecini, tragedyalarıyla nasıl yonlendirdikleri anlatılmakta ve simgesel insan-tanrı catısması, gunumuz dunyasıyla icsellestirilerek yorumlanmaktadır.

Batının unlu Helegonlarından biri lan Andre Bonnard; insanın insanlasma ve evrene egemen olma yolundaki uzun ve cileli evrim surecini, mitologyaya dayanarak, diyalektik bir acıdan irdelemektedir. Sonuc olarak yazar, insanın bir gun tam anlamıyla ozgurlesebilmesi icin, savassız yeni bir dunya yaratabilmesi icin, onun yenmesi gereken o trafjik yazgısından soz etmektedir.

Cevirmen: Yasar Atan
Yayın Tarihi 2004-05-27
Orjinal Adı La tragedie et l’homme
ISBN 9758745220
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 173
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.