Inatcı Kostebek & Cagrı Merkezlerinde Genclik, Sınıf ve Direnis

Yazar: Gamze Yucesan Ozdemir

YORDAM KITAP

Cagrı merkezi calısanları, Gezi Direnisi’nde daha bir dikkat ceker oldular. Egitimli, Turkcesi ve kıyafeti duzgun, “beyaz yakalı”/“plaza calısanı” gibi sıfatlarla anılan, cogunlugu genc bu insanların eylemlere genis katılımı saskınlıkla karısık bir sempati yarattı. Gercekte, eylemlerden once de onlarla sık sık muhatap oluyorduk. Telefonun karsı ucundaki bir ses olarak hayatımıza giren, isleri geregi her durumda guler yuzlu, kibar, sorun cozucu gorunmek zorunda olan cagrı merkezi calısanları kimlerdiı
Gamze Yucesan-Ozdemir, bir saha arastırmasına dayanan elinizdeki kitapta bu genc emekci kesimi gozlemleyip inceliyor, cagrı merkezlerinde emek-sermaye iliskileri uzerinden genclik, sınıf ve direnis konularını ele alarak genel sonuclar cıkarıyor.
Yazar, cagrı merkezlerini “ucuncu binyılın fabrikaları”, cagrı merkezi calısanlarını ise “21. yuzyılın proletaryası” olarak tanımlıyor. “Yeni proleterlesme dalgası”nın isci sınıfı saflarına kattıgı, gunden gune sınıf icindeki agırlıgı artmakta olan bu genc emek gucunun, “post-endustriyel emek”, “yaratıcı emek” ve “bilgi iscileri” gibi sirinlestirici ve bulanıklastırıcı tanımlamaların aksine, “yıkıcı emek rejimleri” altında agır bir somurunun ve cok yonlu bir guvencesizligin pencesinde oldugunu ortaya koyuyor. Gamze Yucesan-Ozdemir, cagrı merkezi calısanlarının, aynı zamanda sınıf mucadelesinde de onemli bir aktor olarak sahne alacagını ongoruyor. Gezi’de ilk provalarını yapan bu aktor, yeni yuzyıl boyunca, ince ince kazarak kapitalizmin altını oyan “inatcı kostebek”lerden biri olmaya adaydır. Orhan Kemal’in “aydınlık gercekcilik”ini sosyal bilimler alanında canlandıran Yucesan-Ozdemir, buyuk edebiyatcının iyimserligini de paylasıyor. Hayatı guzel ve yasanır kılabilmek icin, karanlık yeraltı tunellerinde dur durak bilmeden topragı kazan inatcı kostebeklere ihtiyac var!

Yayın Tarihi 2014-07-16
ISBN 6054836734
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 304
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.