Imparatorluk Sonrası : Sovyetler Birligi ve Rus, Osmanlı ve Habsburg Imparatorlukları

Yazar: Karen Barkey

VERSUS KITAP

Sovyetler Birligi’nin modern zamanlarda coken buyuk, genis topraklara yayılan cok uluslu imparatorlukların ilki oldugunu soylemek pek mumkun degildir. Ironiktir, SSCB’nin kendisi boyle bir cokusun, Rus Imparatorlugu’nun cokmesinin dogrudan sonucudur. Rus Imparatorlugu da Habsburg Imparatorlugu ve Osmanlı Imparatorlugu gibi donemin sıkıntılarından yakayı kurtaramayan imparatorluklarından biriydi.

Bu iddialı ve onemli kitap siyaset bilimi, tarih ve tarihsel sosyoloji alanlarında faaliyet gosteren tanınmıs akademisyenlerin, imparatorlukların gerileme ve cokus nedenlerinin incelenmesi amacıyla bir araya getiriyor.

Imparatorlukların gerilemesi kacınılmaz mıdır yoksa bir tur emperyal kararlılık tanımsız bir sure boyunca korunabilir miı Bu tur buyuk ve karmasık siyasi sistemleri yurutmek icin gerek duyulan burokrasilerin genislemesi ekonomik ve siyasi durgunlukta ne gibi bir rol oynarı Merkez ile cevre bolgeler, baskın milliyet ile azınlıklar arasındaki "guc dengesi" nedirı Imparatorluklar ayak uydurmak icin ne gibi mekanizmalar gelistirmeye meyleder ve bu mekanizmaların nasıl bir etkisi olurı

Modernlesme imparatorlukların gerilemesi ve nihayetinde cokmesinin kacınılmaz sebebi midirı Cokus sonrasında siyasi, sosyal ve ekonomik yeniden yapılanma icin imparatorlukların mirası da dahil ne gibi kaynaklar elverislidirı Bu heyecan verici kitaba katkıda bulunanların ele aldıgı onemli soruların sadece birkacıdır bunlar.

Cevirmen: Ebru Kılıc
Yayın Tarihi 2012-01-01
ISBN 6055691684
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 272
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 22 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.