Ilk Meclis’in Vekilleri & Milli Mucadele Doneminde Secimler

Yazar: Ahmet Demirel

ILETISIM YAYINLARI

Ahmet Demirel, Ilk Meclisin Vekilleri’nde Mutareke donemi Meclis-i Mebusan uyeleri ile Ankara’da yeni kurulan Meclis’in uyelerini ele alıyor.
Imparatorlugun son meclisinde gorev yapan uyelerin Milli Mucadele doneminde nasıl yer aldıklarını, bu isimlerin kimler oldugunu, kaynaklarda farklı sekillerde yer alan vekillerin toplumsal konum, meslek ve egitim durumlarını inceliyor. Imparatorluktan ulus-devlete aktarılan siyasi mirası donemin en one cıkan erkinde, Meclis icinde arastırıyor. Turkiye’nin siyasi tarihinde secimlerin ve vekillerin ortaya cıkıslarının izini surerek, doneme damgasını vuran tartısmaların muhataplarına mumkun olabildigince yakından bakıyor.
“1923’ten baslayarak Halk Fırkası merkezden aday gosterme uygulamasına gectigi ve iki dereceli secimler sonucunda bu adaylar kolaylıkla secilip TBMM’ye girdikleri icin, merkezden aday gostermenin son derece kısıtlı oldugu 1920 seciminde secilip birinci meclise girmeyi basaranlar 1923 ve daha sonrasında ciddi bicimde tasfiyeye ugramıslardı.” Ahmet Demirel bu arastırmasıyla, tasfiyeye ugrayan kusagın, uklus-devlet surecinde milli irade ile tecelli etmis (ilk) secimlerin siyasal hayata etkisini de inceliyor.

Yayın Tarihi 2014-05-01
ISBN 9750507618
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 272
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.