Ilk Defa Yayınlanan Fotograflarla Canakkale Cephe Gerisinde Savas / Gallipoli The Battle Behind The Frontline With Hitherto Unpublished Photographs

Yazar: I. Bahtiyar Istekli

D YAYINEVI

Canakkale Savası ile ilgili bugune kadar yayınlanan kitaplardan cok farklı bir eser… Ilk defa yayınlanan fotograflarla Canakkale cephesinin ardında yasananlar gun ısıgına cıkıyor.

Canakkale’de, cephede cok kanlı savaslar yapılırken ikinci bir savas da cephe gerisinde veriliyordu. Cephede carpısan askerin erzakını, muhimmatını zamanında ve yeterli olarak saglamak zafer icin buyuk bir onem tasıyordu. Ordunun lojistik ihtiyaclarını saglamak uzere kurulan 5. Menzil Teskilatı’nın faaliyet alanı Trakya bolgesi, Marmara Denizi havzası ve Konya’ya kadar Batı Anadolu bolgelerini kapsamaktaydı. 5. Menzil buralardan temin edilen erzak ve muhimmatı devrin butun imkanlarını kullanarak cepheye sevk etmekteydi.

5. Menzil Teskilatı sadece sevkiyat isiyle kalmayıp, hasta ve yaralıların tahliyesi,hastaneler kurarak tedavilerinin yapılması, veterinerlik hizmetleri saglanması, yollarda ihtiyacları karsılayacak dinlenme ve durak yerlerinin kurulup buralarda hizmetler verilmesi gibi cephenin ayakta kalabilmesi acısından cok onemli vazifeler ustlendi.
5. Menzil’in faaliyetlerini belgelemek uzere olusturulan fotograf albumunden fotografların yer aldıgı bu kitap, Canakkale Savası’nın hangi sartlar altında yapıldıgını gozler onune seren benzeri olmayan bir kaynak olarak one cıkmakta.

Yayın Tarihi 2015-06-04
ISBN 6056046049
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil INGILIZCE,TURKCE
Sayfa Sayısı 351
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi Kuse Kagıt
Boyut 25 x 35 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.