Ilerici Kadınlar Dernegi (1975-1980) & Kırmızı Catkılı Kadınlar’ın Tarihi

Yazar: TARIH VAKFI YURT YAYINLARI

“Guvenlik icin o sıralarda pek cok insanın yaptıgı gibi IKD’ye ait bu belgeleri imha etmek yolu denenebilirdi. Ama bu yol secilmedi. Butun bu evraklar sehir merkezinde, Nisantası’nda bir evde bulunuyordu. Guvenli yer, Ayse’nin anne ve babasının Istanbul dısında Tuzla’da oturdukları bahceli bir evdi.

Once yaslı anne ve babanın izni alındı. O donem pek cok anne ve baba gibi onlar da bu riski goze aldılar. Sorun simdi sehrin gobeginden bu evrakları, askerlerin sık sık arama yaptıkları, sıkıyonetim altındaki bu sehirde Nisantası’ndan yaklasık 30 km. uzaga tasımaktı. Ici tıka basa evrak ve dergi dolu en az 20 buyuk kutuyu apartmandan bile dısarıya cıkarmak tehlikeliydi. O zaman, iclerinden birinin sozum ona evden tasınmasına ve ev esyası yuklu kolilerin icine bu evrakların yerlestirilmesinin en iyi yol olacagı dusunuldu. Kuskusuz sıkı bir aramada belgeler bulunurdu, ama gorunusu kurtarmak uzere ev esyası tasıyacak bir kamyonet kiralandı. Ve Ayse, kamyonla birlikte esyaları! anne ve babasının evine goturdu ve yerlestirdi.

Aradan yıllar gecti. Evin bodrumunu su bastı, evrakların bir bolumu hasar gordu. Bahceli ev yıkılıp yerine apartman yapıldı ve evraklar bu sefer o apartmanın bodrumuna tasındı.”

Bugunden bakınca, bu belgeleri korumak icin girdigimiz cabanın nedeni aslında kendi tarihimizi korumaktı. Bu belgelerin varlıgı, her seyden once gecmis bir deneyimi daha iyi degerlendirmeye ve kadın hareketinin gecmisinin bir parcası olan IKD’nin tarihinin unutulmamasına katkıda bulunmaktı. Sonucta 40 yıl sonra bu hayalimizi gerceklestirmis bulunuyoruz.

Sanıyoruz ki bu kitap, kadın tarihi calısmalarına gercekten degerli bir katkı saglayacak ve aynı zamanda bu tarihi yaratan binlerce IKD uyesi kırmızı catkılı kadını onurlandıracaktır.

Derleyici: Muazzez Pervan
Yayın Tarihi 2013-04-15
ISBN 9753332897
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 560
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.