Iki Din Arasında Fransa

Yazar: Ahmet Kavas

KITABEVI

Avrupa deyince bu kitabın uluslar arası iliskileri, ekonomisi ve sosyo – kulturel hayatı gibi pek cok yonleriyle one cıkan ulkelerin basında Almanya, Fransa, Ingiltere ve Italya gelmektedir. Son yuzyılda dini konuların hepsinden fazla Fransa’ nın gundemini mesgul etmesi ise bir tesaduf degildir. Katolik kilisesinin iki asır nufuzunu kırma girisimi ve laikligi toplumun her kesimine yayma gayretlerinden istenen netice tam anlamıyla elde edilemedi.
2010’ lu yıllara 63 milyon civarında bir nufusla giren Fransa’da Katolikler hala oran olarak yuzde seksenden fazla bir kitleyi olustururken bu ulke topraklarında asırlardır var olan Protestanların ve Yahudilerin oranları yuzde ucu gecmemektedir. 1900’lu yılların baslarında somurgelerindeki Muslumanları savas cephelerine asker ve ulkenin kalkınması icin isci olarak getirmeye baslayan Fransa’da bir asır gibi kısa surede yaklasık yedi milyonu gecen bir Musluman topluluk olustu. Nufusunun yuzde on ikisinin Musluman olması haliyle ulke gundemini devamlı mesgul etmeye devam ediyor. Hatta devletin yonlendirmesiyle Fransa Islam Konseyi adıyla olusturulan kurulus bugun icin tum Muslumanları temsil etmese de ileride etkinligi artacak gibi gorunmektedir.
Ortacagın kapanmasının ardından Katolik-Protestan kavgaları arasında sıkısıp kalan Fransa’da 20. yuzyılda hic hesap edilemeyen bir sekilde ciddi bir Islam toplumu olustu. Oyle ki ulkenin dini gundemini Katolik kilisesi haberleri ile yogun bir sekilde Muslumanların guncel konuları teskil etmektedir.
1789 Fransız Ihtilalinden 2010’lu yıllara uzanan iki asrı asan surede Fransa artık Katolik kilisesi ve 20. yuzyılda yeni olusan Musluman toplumun gundemiyle yakından ilgilenmek zorundadır. Bir asır once meclisinde sayıları az da olsa somurgelerinden gelen Musluman milletvekili bulunduran Fransa gunumuzde aralarında ciddi oranda Fransız vatandası olan Muslumanların yedi milyonu asan nufuslarına ragmen kendilerini temsil edecek vekillerine kucak acamadı. Millet Meclisindeki 577 milletvekili arasındaki tek Musluman ise Hint Okyanusu’ndaki Komor Adalarından hala Fransa’ya baglı Mayotte adasındaki 200 bin civarındaki dindaslarını temsil etmektedir.
Iki din arasında Fransa kitabı Avrupa’da laikligin bayraktarlıgını yapan ulkenin Yahudilik ve Protestanlıktan ziyade Hıristiyanlık ve Islamiyet arasında yasadıgı farklı bir tecrubeye ısık tutmaktadır. Ateist egilimin gittikce sıradanlastıgı, bununla birlikte Islamiyetin giderek artan bir sekilde yerini saglamlastırdıgı ulkede yeni dini hayat cok kulturlu ortamın kapısını her gecen gun biraz daha aralamaktadır.

Yayın Tarihi 2011-07-15
ISBN 6055397012
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 406
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.