II. Mesrutiyet Doneminde Turk Tarih Dusuncesi

Yazar: Mehmet Kaan Calen

OTUKEN NESRIYAT

Bir donemin tarih dusuncesini bilmek, o donemi anlayabilmek adına cok onemlidir. “II. Mesrutiyet Doneminde Turk Tarih Dusuncesi” ismini tasıyan bu kitap, tarih dusuncesi gibi onemli bir kriterden yola cıkarak, Cumhuriyet’in laboratuvarı seklinde tanımlanan bir donemin daha iyi anlasılmasına mutevazı bir katkı yapabilmek arayısının urunudur.

II. Mesrutiyet pek cok alanda oldugu gibi tarihcilikte de Cumhuriyet donemi icin bir temel vazifesi gormustur. Tarihe ilginin arttıgı, tarihin konu, zaman ve mekan planında genisledigi, populer ve ilmi duzeydeki yayınların muazzam olcude artıs gosterdigi, ilk kurumsal tarih calısmalarının ve belge nesirlerinin yapıldıgı, Batılı usullerin onem kazandıgı, tarih felsefesine ve tarih yazımına ait cesitli meselelerin ilk defa tarihciligimizin gundemine girdigi, geleneksel tarihciligin devrettigi mirasın elestirel bir gozle degerlendirildigi, Cumhuriyet doneminde de temsil edilen Anadolucu, Turkcu, Islamcı vs. tarih telakkilerinin ilk orneklerinin vucuda getirildigi bir donem olarak II. Mesrutiyet, modern Turk tarihciliginin uzerinde yukselebilecegi zemini hazırlamıstır. Kitap, donemin tarihcilerinin ve dusunurlerinin; tarih, tarihcilik, tarih yazımı, tarihin epistemolojisi, tarih metodolojisi, tarih egitimi, tarihin faydası, milli tarih, milli kimlik gibi konularda ne dusunduklerini anlamak suretiyle II. Mesrutiyet donemi Turk tarih dusuncesinin vucuda getirdigi birikimi ortaya koymaya calısmıstır.

Her ne kadar calısmanın dayandıgı metinler, II. Mesrutiyet gibi gorece uzak bir tarihi donemden sesleniyor olsa da gunumuz tarihcileri ile tarihe ve kimlik meselesine ilgi duyan zihinlerin anlamlı bulacagı bir takım sozler de ihtiva etmektedir.

Yayın Tarihi 2013-11-01
ISBN 6051550060
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 332
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.