Ihvan-ı Safa Risaleleri 3

Yazar: Kollektif

AYRINTI YAYINLARI

Ihvanı Safa grubundan bir dusunurun soyle dedigi rivayet edilir:

"Din hastaların, felsefe ise saglıklı insanların tedavisiyle ilgilenir. Peygamberler hastaları, hastalıklarının artmaması, hatta onların butunuyle iyilesmesi icin tedavi eder. Filozoflar ise herhangi bir hastalık bulasmaması icin, saglıklı insanların saglıgını korur."

Ihvanı Safa, onuncu yuzyılda ortaya cıkmıs bir grubun adıdır. Ansiklopedi niteliginde 52 risale yazarak, matematikten muzige, felsefeden gokbilimine ve sihirden aska kadar pek cok konuyu siirsel bir dille incelerler.

Islam tarihinin toplumsal ve dusunsel yarılmalar yasanan bir doneminde, aklın rehberliginde, kalbi arındırmaya ve insanı yukseltmeye gayret ederler. Hicbir bilime dusman olunmamalı, hicbir kitaptan uzak durulmamalıdır onlara gore. Oteki dusunce ve inanclara karsı hosgoruye vurgu yaparlar.

Kim oldukları konusunda degisik teori ve soylentiler vardır. Etraflarındaki sır halesi bin yıldır kalkmamıstır. Risaleleri, uc "gizli imam"dan ikincisinin yazdıgı iddia edildigi gibi, Ihvanı Safayı Ismaililerden Nusayrilere ve Durzilere kadar degisik yapılara atfedenler de olur.

Abbasi halifesinin emriyle 1050 yılında Ihvanı Safa Risalelerinin (Ibni Sinanın eserleriyle birlikte) butun kutuphanelerden toplanarak yakıldıgı bilinir. Ancak Enduluslu dusunur Muslime, Doguya seyahati sırasında risaleleri toplayarak, yok olmaktan kurtarır.

"(Bu) risaleler, cila, sifa, nur ve ısıktır. Hatta onlar ilac olamamıssa, hastalık gibidir. Iyilestiremezse hasta eder, ıslah etmezse ifsat eder; kurtulusa erdirmezse helak eder. Tedavi eder; ama bazen hasta da edebilir. Oldurur de, diriltir de."

Nihayet Turkceye cevrilen Risaleler bes cilt olarak yayımlanacaktır.

Bin yıldır Dogudan Batıya genis bir kultur ve dusun cografyasında onceleri nefesi sonraları ise hayaletiyle dolasan bu eser, simdi okunup, arınmıs kalplerde yer edinmeyi bekler, yeniden.

Cevirmen: Prof. Dr. Abdullah Kahraman
Yayın Tarihi 2014-01-24
ISBN 9755397801
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 432
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.