Ihanete Ugrayan Devrim

Yazar: Lev Davidovic Trotskiy

ALEF YAYINEVI

1917 Ekim Devrimi gerek yapılısı gerek ortaya cıkarmıs oldugu duzenin yıkılısıyla XX. yuzyılın en onemli olayıdır. Elinizdeki kitabın yazarı Lev Davidovic Trotskiy ise bu devrimin V. I. Lenin’den sonra ikinci buyuk onderidir. Ekim Devrimi’ni anlamadan XX. yuzyılı anlamak nasıl mumkun degilse, Trotskiy’i, ozellikle onun kitap boyutundaki son yapıtı olması dolayısıyla bir "siyasi vasiyet" nitelemesini hak eden Ihanete Ugrayan Devrim’i okumadan, Ekim Devrimi’ni, hele onun kapitalizm ile sosyalizm arasında "iki arada bir derede" kalısını, nihayet iktidara getirmis oldugu sınıfın ayrıcalıklı bir kastının onculugunde kapitalizme geri dondurulusunu anlamak da mumkun degildir.

Trotskiy, 1935 Eylul ayında Norvec’te surgundeyken, bu metnin ilk taslagını kaleme almıs, daha sonra 1936 Ekiminde Paris’te La Revolution trahie (Ihanete Ugrayan Devrim) adıyla ilk baskısı yapılmıstır. Kitabın, aynı yıl yayımlanan Alman ve Cekoslovak baskılarını ertesi yıl Amerikan, Arjantin, Sili, Ingiliz ve Japon baskıları izledi. Kitap Turkiye’de ilk defa 1980 yılında Ayla Ortac cevirisiyle Koz Yayınlarından cıktı, daha sonra Yazın Yayınlarından iki baskı daha yaptı.

Sovyetler Birligi’nde, Gorbacov’un iktidara gelisiyle baslayıp 1991’deki cokusle noktalanan surec butun dunyada, ozellikle de siyasi yelpazenin sol kanadında, Trotskiy’in hayatı ve yapıtlarına olan ilgiyi artırdı. Pek cok ulkede Trotskiy’in yapıtlarının, buyuk bolumu gozden gecirilmis ya da bastan yapılmıs cevirilerle olmak uzere yeni baskıları yayımlandı. Bu baglamda en genis kapsamlı ve iddialı girisim (Federal) Almanya’da goruldu. Unlu Marksist ruh ve toplum bilimci Helmut Dahmer (ve Rudolf Segall ile Reiner Tosstorff)’in onculugunde bir araya gelen bir grup, Schriften (Yazılar) ust baslıgıyla yeni bir Trotskiy derlemesine giristi. Bu derlemenin kapsamı, yayımcılık deyimleriyle konusursak "secme yapıtlar" ile "toplu yapıtlar" arasında, ama ikincisine daha yakın bir yerdeydi. Tasarının "bilimsel danısma" kurulu icinde, sosyalizmin yakın tarihinde seckin yerler edinmis cok onemli isimler yer alıyordu.

Ihanete Ugrayan Devrim’in bu yeni Turkce baskısında Schriften derlemesinin birinci cildinin ikinci kitabında yer alan "Verratene Revolution: Was ist die UdSSR und wohin treibt sieı" (Ihanete Ugrayan Devrim: SSCB Nedir ve Nereye Gidiyorı) baslıklı metin esas alındı ve Neuer ISP Verlag’ın izniyle kullanıldı. Ana metnin eski cevirisinin bazı bolumleri, yakın zamanlarda yapılmıs yeni Almanca, Fransızca ve Ingilizce ceviriler temel alınarak bastan sona gozden gecirildi; bazı bolumlerse butunuyle bastan cevrildi. Metnin asagı yukarı yuzde kırkını bulan yorumlayıcı dipnotları Nail Satlıgan Taylan Acar’ın yardımıyla Almanca asıllarından cevirdi. Kitabın kavram ve uslup tutarlılıgı acısından denetimini Sadi Ozansu ustlendi. Gulnur Acar-Savran, Dario Navaro, Cicek Oztek, Sungur Savran ve Nesrin Tura, bu cevirme ve yayına hazırlama surecinde cesitli asamalarda katkılarda bulundular.

Kendi degeri tartısmasız olan bu yuzyılın en onemli metinlerinden biri olan Ihanete Ugrayan Devrim’in yeni Turkce cevirisine katkıda bulunan bu kisilerin isimleri ve ortaya koydukları kolektif emek, kitaba ayrı bir deger katmaktadır. Kitaba katkıları bu uzun soluklu ve emek yogun calısmayla kalmayacak, tanıtımı icin de tum baglantılarını kullanacaklar. Simdiden basta Sungur Savran, Nail Satlıgan, Kemal Ulker ve Sadi Ozansu olmak uzere cesitli kisiler yazılar yazıyorlar ve yazılarını Radikal II, Birgun, Virgul, Birikim, Ekspres gibi yayın organlarına gondermeyi dusunuyorlar (zaten bu gazete ve dergilerde zaman zaman yazılar yazan kisiler).

Cevirmen: Kollektif
Yayın Tarihi 2006-11-16
Orjinal Adı Cto takoye SSSR i kuda on idetı
ISBN 9944494003
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 448
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.