Ic ve Dıs Gelismelerle Turkiye’nin Demokrasi Tarihi (1946-2012)

Yazar: Cihat Goktepe

UFUK KITAPLARI

Turkiye’nin yakın tarihi bir yandan bas dondurucu sosyal, politik ve ekonomik bir degisim oykusu iken bir yandan da neredeyse siyasi kulturun parcası haline gelecek kadar koklesmis duragan soylemlerin ve tartısmaların toplamı gibidir. Bu devamlılık ve degisim sarmalı ic politikada oldugu kadar dıs politikada da kendini gostermektedir. Ozellikle cok sayıdaki Turkiye uzmanının son on yılda bu ulkenin devrimsel bir degisim yasadıgını ifade ettikleri goz onune alınırsa, soz konusu degisimin koklerinin, oncullerinin ve hatta tarihteki benzerlerinin yeniden degerlendirilmesine duyulan ihtiyac ortaya cıkmaktadır. Bu calısma boylesi bir ihtiyactan kaynaklanmıstır ve benzeri calısmalardan farklı olarak II. Dunya Savası’ndan bugune dek yasanan ic ve dıs gelismeleri aynı cercevede ele almaktadır. Boylelikle ekonomik gelismeler ve sosyal yapı ile siyasi tercihler ve dıs politika yonelimleri arasında cesitli duzeylerde gerceklesen etkilesimler daha net gozlemlenebilecektir. Turk siyasetinin yaklasık son yetmis yılını kapsayan bu calısma, soz konusu donemi sistematik ve elestirel bir sekilde analiz ederek insa edilmis genel kabullerin sorgulanmasını saglamayı amaclamaktadır.

Yrd. Doc. TUBA UNLU BILGIC

Lisans ve yuksek lisans egitimini Bilkent Universitesi Uluslararası Iliskiler Bolumu’nde tamamlamıs, doktora derecesini Georgetown Universitesi’nden Uluslararası Iliskiler alanında almıstır. Dısisleri Bakanlıgı’nda meslek memuru, Washington D.C.’de United States Institute of Peace adlı dusunce kurulusu ile Oxford Universitesi St Antony’s College South East European Studies Programı’nda arastırmacı olarak calısan Unlu Bilgic, halen Orta Dogu Teknik Universitesi Uluslararası Iliskiler Bolumu’nde ogretim uyesidir.

Prof. Dr. CIHAT GOKTEPE

1967 Nevsehir-Kozaklı dogumlu olan Prof. Goktepe, Lisans ve Yuksek Lisans Egitimini Selcuk Universitesi’nde (1986-1993), Doktorasını ise, 1998 yılında Ingiltere’de Birmingham Universitesi’nde tamamladı. Kafkas ve TOBB Universitelerinde Tarih bolumlerinde calıstıktan sonra 03 Subat 2012 tarihinde Uluslararası Antalya Universitesi Rektorluk gorevine atanmıstır.

Yayın Tarihi 2014-12-15
ISBN 6059927215
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 394
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.