Hurriyet ve Itilaf & Nasıl Dogdu, Nasıl Yasadı, Nasıl Battıı

Yazar: Ziya Sakir

AKIL FIKIR YAYINLARI

Cemiyetler kanunu’na gore 21 kasım 1911 tarihinde Istanbul’da kurulan Hurriyet ve Itilaf Fırkası Mahmut Sevket Pasa suikastında parmagı oldugu iddiasıyla Ittihatcılar tarafından tasfiye edildi. Uyelerinden bir kısmı surgune gonderildi ve fırkanın I. Faaliyet donemi boylece kapanmıs oldu.

Mutareke yıllarında (14 ocak 1919 )tekrar kurulan Hurriyet ve Itilaf Fırkası, II. Mesrutiyet donemi’nin aksine iktidarı ele gecirmeyi basarmıstır. Isgal kuvvetleriyle olan iliskileri ve milli mucadele aleyhinde faaliyette bulunmalarından dolayı milli mucadelenin kazanılmasından sonra uyelerinin bir kısmı yurt dısına kacmıs bir kısmı da yabancı devletlerin himayesine sıgınmıstır uyelerinin bir kısmı 150 ‘likler listesine giren hurriyet ve itilaf fırkasının II faaliyet devreside boylece sona ermistir.

Elinizdeki bu eser edebiyatcı,gazeteci, tarihci Ustat Ziya Sakir’in 29.10.1937-14.03.1938 tarihleri arasında Tan Gazetesinde yayınlanan hurriyet ve itilaf nasıl dogdu nasıl yasadı nasıl battı adlı siyasi tefrikalarıdır. Eserin ismi her ne kadar bir partinin tarihi gibi gorunsede aslında yazar iki devrin (mesrutiyet ve mutareke) panamorasını usta bir gozlemle ve akıcı bir uslupla okuyucuya aktarmıstır. Yazar hem mesrutiyet hem de mutarake doneminin onemli siyasi olaylarını anlattıgı eserinde doneme damgasını vurmus bazı onemli siyasi kisilikleri de etraflıca tanıtmıstır

Derleyici: Serkan Erdal
Yayın Tarihi 2011-10-18
ISBN 6056222733
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 448
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.