Hukuk Devleti & Kokenleri ve Kuresellesme Cagındaki Islevi

Yazar: Berke Ozenc

ILETISIM YAYINLARI

“Siyasi iktidarın, istikrar ve surekliligini koruyabilmesi icin hukuk devleti olarak orgutlenmesinin onemli bir ideolojik islevi vardır. Erkek egemen ve sınıflı toplum yapısının bicimlendirdigi siyasi iktidar alanı ve iktidardan masun oldugu var sayılan ozel alan, hukuk devletinin kurucu rolu aracılıgıyla gayri sahsi bir duzenin parcaları olarak tahayyul edilir. Basta toplumsal cinsiyet ve kapitalist uretim tarzından kaynaklananlar olmak uzere, her turlu baskı ve somuru iliskisinden soyutlanmıs esit hukuki oznelerin, soyut normlar vasıtasıyla ozgurce hukuki iliskilere girdigi bu kurgusal duzende iktidar gorunmez olur. Hukuk devleti ilkesinin bu ideolojik islevi karsısında, devlet ve hukukun hicbir zaman tarafsız ya da nesnel olmadıgı ve olamayacagına dair saptama onem tasır.”

Berke Ozenc, Hukuk Devleti: Kokenleri ve Kuresellesme Cagındaki Islevi’nde soyut normlar vasıtasıyla tarif edilen sosyal ve siyasal iliskiler yerine somut guc mucadelelerinin bicimlendirdigi bir surec olarak hukuk ve devlet iliskisini ele alıyor. Ete kemige burunmus insanlarla, fiziki ve siyasi mucadelelerin sekillendirdigi hak alma sureclerini ve bu sureclerin nasıl tanzim edildigini tartısıyor.

Dolayısıyla soyutluk dunyasına ihrac edilip insanların hayatları uzerindeki etkisi gorunmez kılınan hukuki sureclerin, maddi bir
zeminde somut insanların hayatına nasıl etki ettigini ve somut siyasal sonuclar urettigini tarihsel bir cerceve icinde inceliyor.

Hukuk Devleti: Kokenleri ve Kuresellesme Cagındaki Islevi hukukun maddi iceriginin, onu ureten ve uygulayanlardan bagımsız olarak dusunulemeyecegini vurgulayan kapsamlı bir tartısma sunuyor.

Yayın Tarihi 2014-03-07
ISBN 9750514395
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 330
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.