Hıristiyanlıktaki Ateizm

Yazar: Ernst Bloch

AYRINTI YAYINLARI

Habermasın ileri surdugu gibi “dini fundamentalizm” istisnai bir modern fenomense, moderniteden ucarcasına cıkıs, icinde yasadıgımız bu donemde nicin ozel, tek bir dini boyut uzerinden gerceklesiyor, diye sormak gerekir. Insanlar dine yoneldiklerinde neyin pesinde, ne arıyor olabilirlerı Bunu yapmakla yanlıs bilincin devamı olan Tanrı yanılsamasının apacık kurbanları durumuna mı dusmektedirler, yoksa din sadece “halkın afyonu” olmaktan ote bir sey miı Yanlıs ve oldugundan farklı hatırlanan, ama kendi icinde butunluklu bir gecmisi geri cagırırken kokleri tahayyule dayanmayan bir gelecegi mi cagırmaktadır insanı Tanrının bagıslayıcılık kararlarının tartısılmayacagı anlayısının dunyasından radikal bir kopus yasamadan, bu yanlıs hatırlanan gecmisten o gelecege gecmek mumkun mudurı

Butun bunlar Ernst Bloch’un omur boyu ugrastıgı insan varolusunun artılarını; butun akla uygun acıklamaların tukendigi yerde karsımıza cıkan o fazlalarını anlama cabasının sorularındadır. Ezilen, baskı altında yasayan mahlukun iniltisinin neye benzedigini ve bu iniltinin icinde sadece umutsuzlugun degil ozgurlugun de yuksek bir cıglıgının bulunup bulunmadıgını anlamak ister Bloch.
Bloch, bu cıglıgı sadece maddi baskının bir sonucu olarak gormeyip, bizatihi modernitenin sartlarının beraberinde getirdigi bir tur metafizik kaybının da ifadesi oldugunu dusunur. Buna eslik eden bas bir ses gibi, bir umut metafizigi cıkarır karsımıza, o vaat edilmis ulkeye olan arzumuzun surukledigi bir “yon sabitesi”.

Ozgurlukler alemi henuz tamamlanmamıs maddi bir seydir; tarihsel diyalektik materyalizmin o gecikmis kusursuzlugu, birbirinden alabildigine uzaklastırılmıs alanları bulusturacaktır: gelecek ile dogayı, beklenti ile maddeyi (tozu).

Bloch’un yeryuzundeki cenneti, programatik olmaktan cok surecsel bir utopyadır. Marksizmin bu baglamda bir distopya olmayıp sahici, somut olarak dolayımlastırılmıs ve surec olarak ucu acık bir utopya oldugunu belirtir. Bloch cennete bu dunyada sahip olmaya yonelik apacık metafiziksel soruları, evrensele yonelik dini kararlarda ve acıklamalarda dogru, hakiki bir dunyevi mesajın bozulmus, carpıtılmıs halini goren bir Marksist ve ateist pozisyonundan ortaya atar.

Cevirmen: Veysel Atayman
Yayın Tarihi 2013-05-09
Orjinal Adı Ateismus im Christentum
ISBN 9755397429
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 448
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.