Hipnoz ve Beyin

Yazar: Bulent Uran

PUSULA YAYINEVI

Hipnoz gercek miı Yoksa uydurma bir kavram mıı
Hipnoz bilimsel bir yontem miı Yoksa herkese gore degisen bir anlayıs mıı
Beyinde hipnozun ozel bir karsılıgı var mıı
Hipnoz bilimsel olarak incelenebilir miı
Hipnoz 100 yıldan fazla bir suredir hemen her kesimin ilgisini ceken bir konu. Bilim ve tıp dunyasında tartısılan ve cogu bilimsel kesim tarafından gercekci ve bilim dısı bulunan bir kavram.
Ama tum bu tartısmalara ragmen ozellikle beyinin islevleri ve bilinc konularında arastırma yapan belli bir kesim arastırmacı son 20-25 yıldır hipnozu modern tekniklerle arastırmaya ve bilimsel makalelerini yayınlamaya devam ediyorlar. Bu arastırmalarla hem hipnozun hem de trans durumlarının ne oldugunu anlamaya calısıyorlar.
Bu kitapta yazar kendi merakı icin arastırdıgı bu konuyla ilgili derledigi bilgileri bilimsel arastırmaların ısıgı altında hipnoza ilgi duyan ve calısma yapan kisilerin yararına sunuyor.
Kitaptan alıntılar;
• O halde hipnoz yonetici sistemler arasındaki iletisimi bozarak “ben yapıyorum” hissinin ortadan kalkmasına neden oluyor diyebiliriz.
• Beyinde herhangi bir telkinin ya da gorevin yerine getirilmesi tek bir merkezin denetiminde ya da kontrolunde degildir.
• Hipnotik sahıslar arasında bir talimatı yerine getirirken belirgin farklılıklar vardır. Asırı hipnoza yatkın kisilerden bir bolumu talimatları yerine getirirken karmasık bilissel taktikler kullanır. Aynı talimatın farklı iki hipnoz virtuozu tarafından farklı yollardan yerine getirildigi bildirilmistir.
• Hipnozu hipnoz yapan bu istemsizlik algısıdır.
• Bu nedenle bir hipnotik yanıt olusturmak icin gercek niyetlerden bu niyet hakkındaki dusunceyi koparmak yeterli olacaktır.
• Hipnoz induksiyonu hipnoza hassas kisilerin beyinlerinde bazı norofizyolojik degisiklikler yapmaktadır. Ancak bu degisiklikler beyinde ozel bir durumun varlıgını isaret etmekten uzaktır. Hipnotik ortamda saptanan cogu degisiklik normal uyanıklık halindeki degisik durumlarda da saptanabilmektedir.

Yayın Tarihi 2014-01-15
ISBN 6056409981
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 343
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.