Hikmet Kıvılcımlı Hayatı ve Eserleri

Yazar: Tarkan Tufan

NOKTA YAYINLARI

Yıkılmakta olan Osmanlı Imparatorlugu’nun bir ferdi olarak dogan Kıvılcımlı, Bagımsızlık Savası sırasında gonullu olarak cepheye gitmis, Sovyetler’in de buyuk destegini alan sosyalist egilimli gerilla gruplarıyla birlikte, emperyalist isgale karsı direnisteki yerini almıstır. Terminolojimize kattıgı onlarca terimin arasında mustesna bir yeri olan “En eski sosyalist” sıfatını fazlasıyla hak etmistir. Ancak “En eski” olmak onu yavaslatmamıs, olumune dek her fırsatta okumus, dusunmus ve yazmıs; bilindigi kadarıyla 50 bin sayfalık bir kulliyat yaratmıs, esine ender rastlanır bir karakterdir.
TKP icerisinde ve haricinde yuruttugu calısmalar nedeniyle tam 22 yılını hapiste gecirmistir Kıvılcımlı. Ne kendi kusagı ne de gunumuz kusagı arasında cok fazla anlasılamamıs, “nev-i sahsına munhasır” bir kisidir. O kadar cok sey yazmıs ve aktarmıstır ki, sadece yazdıklarını okumak bile yıllar alabilir. Belki de bu sebeple cok da populer bir politikacı olmamıstır.
Onu ayrıcalıklı kılan, meydana getirdigi farklı tarihsel ve politik yaklasım bicimleridir. Ona gelene dek tarihi kazananların yazması bir kural olmusken, o tarih anlayısının temellerini sarsmıs, ilerlemeci tarih anlayısından serbest bir tarih anlayısına gecisi saglamıstır. Elbette ortaya koydugu tespitlerin etkilerini kısa surede gormek mumkun olmamıstır; ancak o ardında halk savası tezleri, toplumsal orgutlenme, dilin yeniden insası ve benzeri binlerce konuda hatırı sayılır ve saygıya deger bir hazine bırakmıstır. Okundukca anlasılması dilegiyle…

Kapak: Deniz Karatag
Yayın Tarihi 2008-07-01
ISBN 9944174800
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 250
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.