Heykeltıraş Babam

Yazar: Oylum Öktem İşözen

HAYY KİTAP

İki sene önce kaybettiğimiz, Devlet Sanatçısı, Heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem’in kızı Oylum Öktem İşözen’in “Heykeltıraş Babam” adlı kitabı Hayykitap tarafından yayımlandı.

Heykeltıraş Babam, ansızın kaybedilmiş bir babanın ardından yazılmış bir mektup aslında. Her kelimesi gözyaşlarıyla ıslanmış, sessiz ve derinden bir iç çekiş… Oylum Öktem İşözen, boşluğunu dolduramadığı babasını içten bir sesin ahenginde, anıların ışığında anlatıyor. Türkiye’nin yetiştirdiği büyük heykel ustasını insani yönleriyle, bir baba, bir eş, bir evlat, hatta bir çocuk olarak tanımamıza vesile oluyor. Oylum Öktem İşözen babasını anlatırken bizi, seramikten resme, Atatürk büstlerinden anıtsal büyüklükteki muhteşem yapıtlara kadar geniş bir yelpazede eserler veren büyük ustanın izinde bir yolculuğa çıkarıyor.

Zamansız ölümler her zaman “derin izler” bırakır ve acısı da o oranda zamana kesintisiz yayılır. Ancak bırakılan yapıtların varlığı, hem unutulmamayı hem de unutturulmamayı sağlar. Oylum’un inceliklerle yüklü anıları, Tankut Öktem’in çok yönlü, sürekli üreten yönü nü değerlendirmede farklı ipuçlarına ulaşmayı olanaklı kılıyor.
Prof. Dr. Metin Sözen
ÇEKÜL Vakfı Başkanı

Kitap içime bir kor gibi düştü.
Karşı tepeler gibi yandı yüreğim bu akşam yine Salacak’ta.
Hayırlı, güzel bir evladın satırları bana da gözyaşları oldu Oylu… Oylu…
Sonra yine Tankut usta belirdi gözlerimin önünde. Üstelik sanki beni teselli eder gibiydi o her daim güler yüzüyle.

V. Behruz Çinici
Mimar

Tankut Öktem Hoca dünyada ve Türkiye’deki en iyi Atatürk heykeli yapan yontucudur… Benim gönlüm öyle istiyordu ki Türkiye’nin dört bir yanındaki o çirkin, korkunç, orantısız Atatürk heykelleri çıksın yerlerine Tankut Hoca’nın Atatürk heykelleri gelsin.

Prof. Dr. Türkan Saylan
ÇYDD Başkanı

Yayın Tarihi 2009-06-16
ISBN 9759059866
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 184
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi 3. Hm. Kağıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.