Heybeliada’ya Bir Bilet

Yazar: Tunc Lokum

DENIZLER KITABEVI

“Heybeliada’ya Bir Bilet”; minicik bir toprak parcasında sere serpe ferahlıkla yasayan insanları kesfetmeye, tanımaya giden yolda, tek yonlu bir gidis bileti almaya benziyor.

Kitabın yazarı Tunc Lokum, kendi yasam tecrubeleriyle birlikte, Ada’da nesiller boyu devreden guzellikleri, dostlugu, sevgiyi, neseyi, koklerinden koparılmayı, acıyı ve huznu “unutulmamaları” icin adeta harmanlamıs.

Bahriye Mektebi’nde birlikte okuyan Nazım Hikmet ile Necip Fazıl Kısakurek, tarih ogretmeni, sair Yahya Kemal, bisikleti ile Ada sokaklarında turlayan ve edebiyatımızın mustehcenlik suclaması ile yargılanan ilk yazarı Huseyin Rahmi Gurpınar, 12 yasında Feride’yle ilk askı yasayan Aziz Nesin, Suzan’a kavusmak icin yıllarca mucadele eden bestekar Yesari Asim Ersoy, Esi Sadberk Hanım’dan “Sakın Gec Kalma Erken Gel” diye azar isiten Ahmet Rasim, 2. Cumhurbaskanı Ismet Inonu, Anouk isimli teknesiyle dunyayı dolasan Ekrem Inozu’nun hikayeleri yalın bir dille anlatılıyor.

Paskalya Bayramı, Heybeliada Karnavalı, Eski Rum Fırınından cıkan rulo kekler, odun atesinde saatler boyu agır agır pisen guvecler, midye salmalar, enginar dolmaları ve evde yapılmıs visne likoru, Arsimidis’in “Harikalar Dukkanı” okuru gecmise, cocukluguna goturuyor.

Ada’da yasayan, yasamayan herkesi kendine ceken, gecmiste yasanmıslıklarımızı hatırlatan hos bugu var kitapta…

Yayın Tarihi 2014-05-06
ISBN 9944264501
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 200
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.