Her Sey Cıplak

Yazar: Mehmet Nuri Cankaya

MEDIACAT KITAPLARI

Bildigimiz anlamdaki internetin sonu mu geliyorı

MediaCat Kitapları’ndan cıkan son kitap Her Sey Cıplak, sirketlerden devletlere hatta bireylere kadar her seyi seffaflastıran interneti masaya yatırıyor. Halil Aksu, Ugur Candan ve Mehmet Nuri Cankaya tarafından yazılan kitapta bildigimiz anlamda internetin sonu geldi deniyor ve yeni internetin ne zaman ve nasıl cıkacagına dair fikirler yer alıyor.
22 Ekim 2010 gunu WikiLeaks 400.000 adet gizli belgeyi internet uzerinden kamuya duyurdu. Bu olay diplomasinin 11 Eylul’u olarak tarihe gecti. Hicbir seyin gizli kalamayacagı apacık bir sekilde tum dunyanın gozleri onune serildi. Devletler cıplak!

Yine 22 Ekim 2010 gunu “Sosyal Ag” isimli sinema filmi Turkiye’de gosterime girdi. 500 milyondan fazla insan bu ortamda ve her turlu bilgiyi orada paylasmakta. Facebook, kullanıcıları hakkında, herhangi bir devletin vatandasları hakkında sahip oldugundan daha fazla bilgiye sahip, en mahremleri dahil. Herkes cıplak!

E-postalar icinde pek cok onemli bilgi dunyanın dort bir yanını dolasıyor. Fotograflarımızı internete yukluyoruz ve sevdiklerimizle paylasıyoruz. Nelerle ilgilendigimizi arama motorları surekli kaydediyor. Neler harcadıgımızı bankalar, kimlerle konustugumuzu Telekom sirketleri kaydediyor. Gittigimiz pek cok yerde guvenlik veya baska amaclı kameralar tarafından kayda alınıyoruz.
Tum bunların arasında saydam bir gaz bulutu gibi internet hepsinin iletisimini saglıyor. Internet sadece insanların eglence veya haberlesme icin kullandıgı bir ortam olmaktan coktan cıktı. Dunya ticaretinin buyuk bir kısmı, finans dunyasının daha buyuk bir kısmı ve iletisim dunyasının neredeyse tamamı internet uzerinden cereyan ediyor.

MediaCat Kitapları’ndan cıkan Her Sey Cıplak, her gun kullandıgınız internet uzerine harika bir fikir jimnastigi yapma fırsatı sunuyor. Diplomasinin 11 Eylul’u olarak tarihe gecen WikiLeaks’ten bireylerin tereddut etmeden ozel bilgilerini paylastıkları Facebook’taki guvenlik sorununa guncel orneklerin yer aldıgı kitap, internetin nereden geldigi ve nereye gittigi konularında dusunduruyor.

Kitapta internetin gelecegi sorgulanırken hicbir olasılık atlanmıyor ve akla gelen tum iyi ve kotu senaryolar gelistiriliyor. Ancak yine de yazarlar iyimser bakıs acılarını kitabın onsozunden itibaren hissettiriyor: “Dunyanın internete ihtiyacı vardır. Insanlıgın internete ihtiyacı vardır. Bugune kadar gorduklerimiz henuz baslangıctır. Asıl bundan sonra onemli gelismelerle, hızlı ve kitlesel yaygınlasmalarla karsılasacagız. Bu yaygınlasma sayesinde insanlık daha aydınlanacaktır ve daha da aydın yarınlara dogru yol alacaktır.”

Yayın Tarihi 2011-03-14
ISBN 6055755799
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 238
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.