Hazar Yahudi Tarihi

Yazar: D. M. Dunlop

SELENGE YAYINLARI

Hazarlar Musluman. Hristiyan ve Yahudidir. Aralarında putperest olanlar da vardır. Yahudiler bu gruplar icinde sayıca en az olanıdır. Halkın cogunlugu Musluman ve Hristiyandır. Buna ragmen melik ve mevkebi Yahudidir.

Istahri

Yahudi tacirlerin Idil’de topladıkları tum servet, orman-step seridine yerlesen Slavyanların, Karadeniz civarı bozkırlıları Peceneklerin, Ural-otesi vadilerindeki gocebe Guzların, Orta Kafkasya’nın daglık bogazlarını ellerinde tutan Alanların ve Azak sahillerine sacılmıs bulunan Bolgarların kalplerini satın alamazdı.

Hazar Yahudileri tarihini yazmaya girisen Dunlop. Museviligin Hazarya’da hangi kahpece rolu oynadıgını anlayamamıstır.

Kendine ozgu bir din olan Musevilik, sadece Hazar Devleti’nin bunyesinde yer alan bircok halkın degil, bizzat Hazarların tamamının dahi dini olamazdı.

M. I. Avtamonov

Hazar Devleti, Avrupa’nın karanlık ufkunda parlayan ve arkasında varlıgına isaret eden hicbir iz bırakmadan sonuveren parlak bir goktası gibiydi.

V.V. Grigoryev

"Ikili iktidar", artık Yahudilesmesine ragmen, hakanın yuzunu yılda ancak bir defa goren halka karsı uydurulmus koca bir yalandı. Yılın kalan diger gunlerinde ise Yahudi cemaati baskanı, Hazarları ve komsu halkları, masraflarını Hazar halkının cekmek zorunda oldugu paralı askerleriyle inim inim inletildi. Hazarlar bu parayı oduyorlardı, ama bir cıkıs yolu bulamıyorlardı.

L. N. Gunuler

Cevirmen: Zahide Ay
Yayın Tarihi 2008-03-17
ISBN 9758839346
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 305
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.