Hayattan Sahneler & Levayih-i Hayat

Yazar: Fatma Aliye Hanım

BOGAZICI UNIVERSITESI YAYINEVI

Osmanlıca orijinal, Latin harfli transkripsiyonu ve gunumuz Turkcesiyle birlikte.

"Osmanlı toplumunda kadın sorunu, 1839’dan sonra, yani Tanzimat Fermanı ile baslayan yeni donemde gundeme gelir. Tanzimat’a gelinceye kadar kadın, toplum hayatında yerini alamamıs, egitimden yoksun bırakılmıs toplumsal, ekonomik ve siyasi haklarını elde edememis durumdadır. Kadın, yalnızca kocasına vazifelerini yapan, cocuk doguran, onları buyutup yetistiren bir varlık olarak ele alınmıstır. Ulkenin icinde bulundugu kotu sartlar kadının yavas yavas toplum hayatında yer alması, egitilmesi gerektigi dusuncesini gundeme getirmistir. Osmanlı toplumunda kadın ve ailenin tartısmaya acılması, onların toplumsal hayata katılmalarını, egitim, hukuk ve siyaset alanlarında bazı kazanımlar elde etmelerini saglamıstır. Boylece kadınlar, hakları icin donemin bazı aydınlarının da destegini alarak mucadele etmislerdir. Donemin gazete ve dergilerinde, ozellikle de kadın dergilerinde Osmanlı kadınının aile ve toplumdaki konumu hakkında sayısız yazılar yazılmıs ve tartısmalar yapılmıstır.

Ust sınıftan egitimli kadınlar, Osmanlı kadınının mucadalesinde oncu olmuslardır. Saray ve devlet idaresinde gorevli, kulturlu, zengin ve egitimli ailelerin cocukları olan bu kadınlar ozel olarak egitim almıslardır. Konaklarda ozel hocalardan Arapca, Farsca, Fransızca ve diger batı dillerini ve yanısıra edebiyat, tarih, felsefe ve cesitli bilimleri ogrenmis, birikimlerini de yazarak degerlendirmislerdir.

Tarihci, devlet adamı, hukukcu Ahmet Cevdet Pasa’nın kızı olan Fatma Aliye Hanım, modern Turk edebiyatının ilk kadın yazarlarındandır. Levayih-i Hayat (1897-98) isimli eseri, kadın edebiyatın ilk orneklerinden olması bakımından onemlidir."

Cevirmen: Tulay Gencturk Demircioglu
Yayın Tarihi 2013-09-05
Orjinal Adı Levayih-i Hayat
ISBN 6054787180
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 297
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.