Hapishane Cagı Kapatılan Insan

Yazar: Isık Erguden

VERSUS KITAP

Hapishanedeki siddet, her yonuyle, siddete maruz kalan kadar siddeti uygulayan acısından da toplumun ve sistemin butunundeki siddetin parcasıdır. Tek fark, dısarda siddetin bir turunden kacıp digerine yakalanmak, zırhlarla korunur gibi yapmak, surekli kacmak hep ihtimal dahilindedir; icerde ise yalıtılmıs ve yoksun bırakılmıs insan yogunlastırılmıs bir siddetle karsı karsıya kalır. Ustelik, yuz yuze gelinemeyen, cunku yuzu, dili olmayan bir siddet… Bu faili olmayan fiil dehsetin kapısıdır: sadece vardır, ustlenilmez, sorumlu failin, oznenin yoklugu, bir sure sonra, fiile maruz kalanı da ozne olmaktan cıkarır.

Hapishanenin sacmalıgı hem insana (kogus) hem insansızlıga (hucre) mahkum etmesindedir. Insana ve insansızlıga mahkum olmak, kisiyi (kalabalıgın daimi varlıgı dolayısıyla) bireysel yaratıcılıgından ve (tecridin daimi varlıgı dolayısıyla) toplumsal yaratıcılıgından mahrum eder.

Suc, iktidar hiyerarsisinin tepesinden asagıya dogru orgutlenirken insan kapatılıyor; yalnızca hapishaneye degil, toplumsallıgın her alanına. Ve kapatılmanın gozle gorulmeyen, incelikli, muglak sureci baslıyor: Olum hep var, delilik de uzakta degil. Oznenin dıslandıgı bu cagda icerdeki -ve dısardaki- ise kendine yol arıyor; kapatılmanın olmadıgı, sacmalıgın yalnızca insan varlıgıyla sınırlı kaldıgı bir hayata…

Yayın Tarihi 2007-12-06
ISBN 9944989541
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 146
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.