Hangi Anayasaı

Yazar: Ibrahim O. Kaboglu

IMGE KITABEVI YAYINLARI

“Anayasa, toplumun ozgecmisi olabilir miı” Bu soruya verilecek yanıt, bu kitapta tartısılan konuları anlamlı kılar. Elestirel bakıs acısıyla kaleme alınan anayasa yazıları, genis anlamında Turkiye toplumuna ayna tutuyor. Genis anlamında; cunku, siyasal davranıslar ve anayasal kurumlar butunu, tarihsel baglamından koparılmaksızın, verili bir toplumsal ortamda ve kosullarda ele alınmaktadır.

Kitapta yer alan ve bir kısmı ilk kez yayınlanmakta olan yazı ve soylesiler, son bes yılda tanık olunan anayasal ve siyasal olaylar uzerinde yogunlasmakta ise de, on yıl, yirmi yıl, otuz yıl gibi geriye bakıslar, ihmal edilmiyor.

Bu yontemin biricik amacı, gelecege ısık tutmaktır. Suregen toplumsal ve siyasal sorunların ne kadarı Anayasa’dan kaynaklanmaktaı 1982’nin yerine gececek bir anayasa yapılabilecek miı Hazırlanabilirse, bu gercekten “yeni” mi olacakı Ve en onemlisi, bu sorulara olumlu yanıt verilse de, “yeni bir anayasal duzen” kurulabilecek miı

Ilkini, Hangi Turkiyeı kitabının olusturdugu ve Hangi Insan Haklarıı ile devam eden dizinin ucuncusu olan Hangi Anayasaı kitabı, sadece anayasacı ve hukukcuları, siyasetci ve yoneticileri degil, butun yurttasları ilgilendiriyor. Cunku anayasa, her yurttasın kendisini gorebildigi bir metindir.

Yayın Tarihi 2012-11-01
ISBN 9755337272
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 230
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.