Halk Siirinde Turku

Yazar: Dr. Ali Yakıcı

AKCAG YAYINLARI

Turkuler, baslangıcından bu yana Turklerin sosyal, siyasal, kulturel ve dini hayatının her safhasında varlıgı kabul edilen ir birikimdir. Bu birikim, yasanılan tarihi surec icinde onemli izler bırakmıs, Turk insanı ve Turk toplumu uzerinde etkili olmus, her turlu kulturel degisim ve baskıya ragmen gunumuzde de bu etkisini guclu bir bicimde surdurmektedir.
Insanımız cogu zaman turkulerde kendini aramıs ve onda kendini bulmustur. Icini turkulere dokmus, sevincini, heyecanını, huznunu, acısını turkulerle dile getirmis, sırlarını turkulerle paylasmıs, derdini turkulere acmıs, askını, sevdasını, hatırasını, gonlunu, kalbini, kısacası yuregini turkulerle ortaya koymustur. Turkusuz kalmayı vatansız kalma gibi gormus, onsuz kendini gurbette hissetmistir.
Dogusu itibariyle sozlu gelenegin urunu olan turkuler, zamanla yazılı olarak da Turk edebiyatı icindeki yerini almıs, halk siirinin onemli orneklerini olusturmustur.
Bu kitap, turkulerin oncelikle halk siiri ve dolayısıyla da Turk kulturu icindeki yerinin belirginlestirilmesi dusuncesi ve gayretinin sonucu olarak ortaya cıkmıstır.
Bu kitapta, turkulere halk siirindeki yeri bakımından bir yaklasım sergilenmis, yazıya aktarılmıs metinlerden hareketle turkuler edebi yonuyle ele alınmıs, tanım, tasnif vb. konulardaki tahlil ve tespitlere yer verilmistir.

Yayın Tarihi 2014-01-01
ISBN 9753388519
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 472
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.