Hal ve Gidis

Yazar: Saban Iba

PENCERE YAYINLARI

Benim ilkokul ogrenciligim sırasında gecerli olan bu "hal ve gidis" durumunu sosyalist hareketin gidisatına uyarlamak istedim. Yani, devrimci faaliyeti "hal ve gidis" notu olan bir okula benzeterek degerlendirmeye calıstım. Bu nedenle kitabın adını "hal ve gidis" koydum.

Sosyalist hareketin "hal ve gidisi" uzerine soylenecek cok sey var. Oncelikle gidisatın iyi olmadıgını soyleyebiliriz. Zaten bu konuda kimse aksini iddia etmiyor. Bu konuda zaman zaman durum saptamaları yapılıyor. Sozgelimi, sosyalist hareketin uzun yıllardan beri bolunmus ve parcalanmıs konumda oldugu, yapılan hatalardan ve acı deneylerden ders cıkartılmadıgı, ortak bir hedefe yonelmis olmalarına karsın sosyalist kisi ve grupların birbirlerine karsı acımasız davrandıgı, birlik ve butunlesme surecleri yerine katı rekabetci tutumların surduruldugu vb. bir cok konuda birbirine benzer seyler soyluyoruz.

Ancak, devrimci ve demokratik gucleri bir kulvara yıgarak devrim ve sosyalizm mucadelesinin bir atılım yapmasını basaramıyoruz. Bu halimiz dusmanın "bol, parcala ve yonet" taktiklerini kolaylastırıyor. Oysa Che Guevera’nın dedigi gibi, "Uzerinde anlasmamız gereken sey, ortak bir dusmanımız olup olmadıgı, ortak bir hedef icin ugrasıp ugrasmayacagımızdır".
Bu soruya topluca yanıt aramamız bugunku "hal ve gidisimizi" degistirebilir.

Yayın Tarihi 2006-08-09
ISBN 9758460919
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 236
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.