Gurretu’l-Beyza – Adaletin Aydınlıgında

Yazar: Ibn-i Firuz

BUYUYENAY

Bir siyasetname klasigi olan Gurretul-Beyza-Adaletin Aydınlıgında, devlet yonetiminden baslayarak her tur yoneticinin kendisini muhatap kabul edecegi bir cagrı. Bu cagrı insanın butun yapıp etmelerini ahlaki ilkeleri esas alarak gerceklestirmesini, yaradılısına uygun davranmasını, devlet adamları basta olmak uzere tum yoneticilere hakkı gozetme, adaleti tesis etme yolunda ogutler veriyor.

Dunya tarihinde gorulen toplumsal taleplerin ana kaynagı, itici gucu ve motivasyonu, adaletin yokluguna duyulan isyanın ya da varlıgına duyulan hasretin bir ifadesi. Adaletin Aydınlıgında, oncelikle, uygulamada butun zamanların en can alıcı sorunu ve insanoglunun neredeyse hava, ekmek, su kadar temel ihtiyaclarından biri ve tum erdemlerin “altın oranı” olan adaletin, yonetimler yoluyla toplumda hayat bulma pratiklerini dile getirmektedir. Ve basta devlet olmak uzere, esitlik, ozgurluk, hak, hukuk, mesruiyet gibi siyaset felsefesinin temel kavramlarının pratikte gerceklesebilme sartlarını gosteriyor.

21. Yuzyıl siyasetini ruhuyla aydınlatacak bu eser, butun yoneticilere davranıs ve uygulamalarında butun insanları kucaklayacak insani ve ahlaki ilkeleri duyuruyor. Bu ilkeleri gecmis medeniyetlerden gelen birikim, tecrube ve bilgeliklerle harmanlayarak evrensel bir boyuta tasıyor.

Cevirmen: Mucahit Kacar
Yayın Tarihi 2012-11-23
ISBN 6056311864
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 464
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.