Gunluk Yasamın Psikopatolojisi

Yazar: Sigmund Freud

TUTKU YAYINEVI

Sıradan bir psikologa, bildigimizden emin oldugumuz ozel bir ismi nasıl olup da unutabildigimiz sorulsaydı, ozel adların bellegimizde yer tutan diger bilgilere gore daha unutulmaya yatkın oldugu cevabını vermekle yetinirdi. Ozel adların "tercihli" bir sekilde unutulması konusunda haklı nedenler ileri surer, ama bu surecin daha derindeki nedenlerini acıklamadan konuyu kapatırdı.
Cok genel bir sekilde olmasa da kimi vakalarda belirgin olan bazı gariplikleri gozlemleyerek gecici unutkanlık konusunu bastan sona incelemeye basladım. Bu vakalarda sadece unutkanlık degil, bir yanlıs hatırlama da soz konusuydu: Unuttugu sozcugu hatırlamaya calısanlar, sahte oldukları hemen anlasılan, fakat konusmacının zihninden inatla sızan diger sozcuklere, yani yedek sozcuklere, bilinc katıyorlardı. Bu hatırlanmayan ismin yerine bir yenisinin turetilmesi sureci sanki o sozcuk ile onun uygunsuz bir vekilinin yer degistirmesi gibi gorunuyordu.
Bu yer degistirmenin ruhsal bir keyfiyet olmadıgını, haklı ve mantıklı bir yol izleyerek gerceklestigini kabul ediyorum. Baska bir deyisle, bu yedek ismin (ya da adların) unutulan adla dogrudan baglantılı oldugunu varsayıyor ve bu baglantıyı gostermede, adların unutulmasının kaynagına ısık tutmada, basarılı olabilecegimi umit ediyorum.

Cevirmen: Hasan Can
Yayın Tarihi 2014-01-18
ISBN 6054756803
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 312
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.