Gunes Enerjisi Uygulamaları

Yazar: Doc. Dr. Dogan Ibrahim

BILESIM YAYINLARI TEKNIK KITAPLAR

Bu kitap Prof. Dr. Dogan Ibrahim tarafından bir kurs kitabı olarak hazırlandı. Kıbrıs Yakın Dogu Universitesi Bilgisayar Bolum Baskanı olan Dogan Ibrahim’in, dunyanın saygın yayınevleri tarafından yayınlanmıs bir cok kitabı var. Yine yayınevimiz, Prof. Dr. Dogan Ibrahim’in "Z80 Mikroislemci Programlama", "PIC C ile Ses-Isık-Sıcaklık ve Motor Kontrol Projeleri" PIC Mikrokontrolor Ogreniyorum, "PICBASIC ile Programlama", "C ile Programlama", "A-Z Matlab", "8085 Mikroislemci Deneyleri" gibi kitaplarını sizlere kazandırmıstı. Bu kitabın da Gunes Enerjisi ile ilgilenen okurlarımıza yararlı olacagını umuyoruz.
Yenilenebilir enerji kaynagı olarak gunes ısınlarından fotovoltaik hucreler vasıtasıyla elektrik uretilebilmektedir.
Gunesten elde edilen elektrik, gelisen ve gelismekte olan ulkelerde, tek tek evlerden otellere, iletisimden ulasıma kadar bircok alanda kullanılmakta. Hesap makinalarından el radyolarına, tek bir evden buyucek bir kasabanın elektrik ihtiyaclarına kadar pek cok ortamda gunes enerjisinden yararlanmak mumkun.
Fotovoltaik hucrelerin maliyetleri zaman icinde o kadar cok dustu ki, artık gunesin cok oldugu lokasyonlar icin cok uygun maliyetlere gunes enerjisinden yararlanmak mumkun olabilmekte. Gunes hucreleri nin fiziksel ozellikleri yada ısık teorisi uzerine bir kac kitap bulabilmek mumkun. Ancak bu kitap, gunes enerjisinin teorik temellerinden de kısmen bahsetmesine karsın; daha cok bu teorinin uygulamaları uzerine. Bilgisayarlar aracılıgıyla gunes enerjisi problemlerinin cozumune donuk bir cok program bulabileceksiniz, bu kitapta. Tum programlar, bir endustri dili olan C programlama diliyle yazıldı, derlendi. Programların tamamı PC yada uyumlu bilgisayarlarda test edildi, uygulandı, calıstırıldı.
Ilk bolumde enerji kavramını tartısacagız. 2. bolumden itibaren gunes enerjisine girecegiz, gunes spekrumu, ısıma ve atmosferik ozellikleri inceleyecegiz. 3. bolumde ise, gunes ısımasının olculmesi uzerine pironemetre vb 4. bolumde ısımanın geometrisi uzerine detaylar var. 5. bolumde gunes hucrelerinin teorisi ile ilgilenecegiz. Yarı iletkenlerin teorisine, fotovoltaik sistemler uzerinde matematiksel iliskileri, gunes hucrelerinde I-V egrisi vb gibi daha ziyade torik konulardan 6. bolumde sozedecegiz. Ama yine de ornek programlarda olacak. 7. bolum gunesten saglanacak elektrigin olculmesi ile ilgilenecegiz. 8. bolum tamamıyla uygulamalara ayrıldı. 9. bolumde konunun ekonomisinden, enerji maliyeti ve tasaruffundan sozedecegiz.

Yayın Tarihi 2006-09-01
ISBN 9752711081
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 177
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.