Gundogumunu Gormek Birinci Dogu Halkları Kurultayı Baku 1920

Yazar: Kollektif

SORUN YAYINLARI

"Iran, Ermenistan ve Turkiye’nin Kolelestirilmis Halk Kitlelerine:
15 Agustos 1920’de Komunist Enternasyonal Yurutme Komitesi Baku’de Iranlı, Ermeni, Turk isci ve koylulerin kurultayını toplayacaktır. Komunist Enternasyonal nedirı Komunist Enternasyonal, dunya Savası’nın sebep oldugu kasırga ile uyanan, aclıga saplanmıs ve artık zenginler icin degil, sadece kendileri icin calısmak, bir dahaki sefere kendileri gibi acı ceken yoksul kardeslerine degil, somuruculere karsı silahlanarak baskaldırmak amacıyla Rusya, Polonya, Al-manya, Fransa, Britanya ve Amerika’daki devrimci emekci kitlelerin olusturdugu bir orguttur. Bu emekci kitleleri, zaferi temin edecek yegane unsurun birlik ve orgutlen-me oldugunu anlamıs ve gecen yıl kendileri icin bir mecburiyet olan orgutu, Ucuncu Enternasyonal’i kurmuslardır. Kapitalist hukumetlerin uyguladıgı butun baskılara ragmen Enternasyonal, on sekiz ay icinde dunya genelinde hurriyet icin mucadele eden devrimci isci ve koylulerin ruhu haline gelmistir.
Boyle bir zamanda Komunist Enternasyonal Iranlı, Ermeni, Turk isci ve koylulerin ku-rultayını neden topluyorı Elinde onlara sunacak neyi varı Onlardan ne istiyorı Av-rupa ve Amerika’da sermayeye karsı mucadele eden isci ve koyluler yuzlerini size donuyor, cunku onlar da sizin gibi dunya kapitalizminin boyundurugu altında acı ce-kiyor, onlar da dunya’daki somuruculere karsı savasmak durumunda: eger Avrupa ve Amerika’daki isci ve koylulerle birlesirseniz dunya kapitalizminin cokusu hızlana-cak, dunya genelinde isci ve koylulerin kurtulusu gerceklesecektir."
Komunist Enternasyonal Yurutme Komitesi’nin 15 Agustos 1920’de Iran, Ermenistan ve Turkiye isci ve koylulerinin Baku Kurultayı’na Cagrısı’ndan…
Baku Kurultayı’nın, Dogu halklarını Avrupa ve Amerika’daki isci ve koylu-lerle birleserek dunya kapitalizminin cokusunu hızlandırmak ve dunya genelinde isci ve koylulerin kurtulusunu gerceklestirmek cagrısına ulkemiz emekcilerinin en somut yanıtı I. Tum Turkiye Komunistleri Kongresi’ni (I.TTKK) gerceklestirmek olmus ve bu surecin dogal sonucunda Turkiye Komunist Partisi dogmustur. Gunumuzun ayrısma-butunlesme surecinde savrulmus kadrolarının II.TTKK dogrultusunda devinmelerine katkı verecek tarihsel belgeler sunan bu kitabın iceriginde ve ruhunda hedefe yonelik alazlı bir devrimci ısık parlamaktadır.

Yayın Tarihi 2006-01-24
ISBN 9754311501
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 288
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.