Gundelik Hayatın Elestirisi 1

Yazar: Henri Lefebvre

SEL YAYINLARI

“Asina olunan bilinmez,” diyor Hegel. 20. yuzyılın onemli dusunurlerinden Henri Lefebvre, ‘politik dramın’ gundelik temelinin unutuldugu, felsefecilerin hakikati baska yerde aradıgı, edebiyatcıların mucize ve macera pesinde kostugu bir donemde asina olunana bakıyor: “Asıl degisim nerede olup biterı Gundelik hayatın esrarsız derinliklerinde!” Iktidar iliskilerinin, meta fetisizminin ve yabancılasmanın her gun yeniden uretildigi, buna ragmen degisimin ve devrimlerin gercek temeli olmaya devam eden gundelik hayatın elestirisine odaklanıyor.
Marksist elestirinin temelinde yer alan yabancılasma teorisinden yola cıkan ve onu modern hayattaki tum yonleriyle ortaya koyan Lefebvre: Beseri bilimler, felsefe, politika ve ideoloji; bireysel ile toplumsal; bilinc ile eylem arasındaki butunlugu gundelik yasamın yalınlıgı icinde yeniden kuruyor. Dus, sanat, oyun, ahlak, hayal gucu, politika, bilim… Bunları cıkardıgınızda geriye kalan gundelik hayatın ‘cılız tortusu’dur ama bu ‘yuksek’ faaliyetlerin yeserdigi toprak da odur:
“Tek yapmamız gereken sey, gozlerimizi acmak, gundelik hayatın en mutevazı olgularının engin insani icerigini basitce kesfetmektir.”

Cevirmen: Isık Erguden
Yayın Tarihi 2012-05-07
ISBN 9755705712
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 272
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.