Gulsen-i Saruhani Raz-name – Sırlar Kitabı

Yazar: BUYUYENAY

Raz-name, klasik edebiyatımızın asli yonelimlerini butun acıklıgı ile gosteren eserlerden biri. Askın hakikati, tevbenin iyilestirici gucu, tesellinin varlıgımızı umitle bulusturan ısıgı, gozun gonul aynasını seyretmesi, kulagın ruhla diyalogu, davranısların yaradılısa uygun hale getirilmesi, sozlerin hakikate hizmet etmesi ve insanın yuksek bir bilincle varlıkların en sereflisi olmasının yolları eserin temel kaygısını olusturmakta.

O ruhun diliyle «eger olgunluk istersen kusurları bir tarafa bırak» diyor, «icinin guzelligi yuzunde yansıyana kadar.» «Sakın elinden dizginlerini bırakma» cunku soz, «asi bir attır» diyor. Ve «sırlarına sahip cık» diye uyarıyor. Cunku «onlar bir incidir» eger dısarı cıkarlarsa «alalade boncuktan daha asagı olurlar.» Adeta ruhumuzun en duyarlı ve iyi taraflarını muhatap alarak, icli sesi cınlıyor: «Kalbi uyanık kisi mutlu ve sevincli ol, cunku kalbin uyanık olursa yuz sultanın hazinesi senin himmetinden utanacaktır.» Narı nur eden dogruluk ve sadakatin bir mum gibi yolumuzu aydınlatacagını, bu yuzden insanın muma giden yolun yolcusu olmasını ogutluyor. Ve bu yolda yok olmayı en buyuk varlık sayıyor.

Ve Yunus’un butun insanlıgı kucaklayan merhametli sesi Gulseni’de yankılanarak devam ediyor: «Kotuysem de iyiysem de, guzelsem de, cirkinsem de cihanın nakkasının, Allah’ın naksıyım.» Raz-name her satırında bu sevgiyi ve iyilik dolu bakısını, sanatla, hikmetle duyuruyor.

Derleyici: Mestan Yıldırımer
Yayın Tarihi 2013-01-04
ISBN 6055166007
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 236
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.