Gorsel Moda Tasarımı Sozlugu

Yazar: Gavin Ambrose

LITERATUR YAYINLARI

Moda tasarımı, gunumuzun en onemli ve etkili disiplinlerinden biridir. Surekli evrim geciren bu disiplinde kullanılan terminolojiye hakim olmak, gerek profesyonel tasarımcı ya da ogrenciler acısından, gerekse moda tasarımına ilgi duyan herkes acısından giderek daha fazla onem arz etmektedir. Bu baglamda, Gorsel Moda Tasarımı Sozlugu, moda tasarımında rol oynayan ana terimleri iceren kullanımı kolay bir referans olarak karsımıza cıkıyor.

Moda calısanları, icinde bulundukları sehir ortamından, tutkularından, guncel yasamlarından ve gecmisin zenginliginden ve daha sayısız kaynaktan esinlenebilirler. Heyecan verici tasarımlar yaratabilmek icin anahtar kelime esindir. Bu kitabın yaratıcılıgınızı uyandıracak bir fikir kaynagı olmasını umuyoruz.

Sozlukte her madde, ele alınan konunun cizimi ya da gorsel bir ornegini de iceren ozet bir tanım ve ek bilgileri icermektedir. Kitap, baby doll ve basque; amerikan bezi ve damask gibi genellikle yanlıslıkla birbirinin yerine kullanılan ya da karıstırılan pek cok terimin net olarak anlasılması amacını tasımaktadır. Klapa, Desen ve Tekstil Sembolleri gibi pratik terimlerden, Postmodernizm, Bitistirme ve Zamanın Ruhu gibi kavramsal terimlere, hem modern terminoloji hem de hala kullanımda olan geleneksel terimler bu kitapta yer almaktadır. Gorsel acıklamalarda sık sık onemli tasarımcıların giysilerine yer verilerek, farklı konseptlerin dogru kullanımı resmedilmektedir.

Kitabın sonunda yer alan zaman cizelgesi, moda tarzlarındaki degisimi; cagın ruhunun, kumasların ve teknolojik gelismelerin modanın gelisimi ve evrimine carpıcı etkilerini; toplumun surekli degisen zevk ve tercihlerinin yuzlerce giysi ekolunun dogmasına on ayak olusunu gostermektedir.

Cevirmen: Cigdem Sirkeci
Yayın Tarihi 2012-04-12
ISBN 9750405679
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 288
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12 x 16.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.