Gladio & Devleti Yoneten Gizli Gucler (Cep Boy)

Yazar: Huseyin Movit

TRUVA YAYINLARI

Degerli arastırmacı Huseyin Movit’in bu eserinde ismi ne olursa olsun, guvenlik, beka ve global hakimiyet ve cıkar amaclı bu yapılanmalardan detayları en cok su ustune cıkan, hukuki ve adli belgeleri olan Italya merkezli GLADIO adlı orgutun faaliyetleri anlatılmaktadır. Soguk Savas doneminin NATO merkezli Amerikan projesi olan bu yapılanmanın hemen hemen her NATO ulkesinde yer alan askeri bir yapılanma oldugu anlasılmaktadır. Bu yapılanma icinde “politikacıların” “politika dısı sivillerin” gerektigi sayıda ve gerektigi kadar veya zorunlu olarak surece ve organizasyonlara dahil edildikleri anlasılmaktadır.
CIA vasıtasıyla finanse edildigi kabul edilen bu yapılanmanın daha ziyade Italya ve Kıbrıs gibi komunist partilerin guclu oldugu ulkelerde daha aktif oldugu gorulmektedir. Gladio adlı orgutun Italya’da ortaya cıkması ve 45 yıllık surecte her turlu politik olayın icinde yer alması tesaduf degildir. Amerikan 6. Filosu’nun konuslandıgı ve NATO Muttefik Deniz Kuvvetleri Karargahı’nın bulundugu Italya’nın, komunist bir iktidara teslimi Soguk Savas’ın kaybedilmesi ile es anlamlı olurdu. Aynı sekilde Makarios yonetimindeki Dogu Akdeniz’in merkezindeki Kıbrıs’ın da Sovyetler Birligi ile yakın iliskiler kurmasına izin verilemezdi. Yunanistan’daki ABD gudumlu albaylar cuntası eliyle Makarios’un devrilmesi Akdeniz’in bu stratejik ulkesinin Sovyet nufuz alanına girmesini engellemistir.

Sonuc olarak Huseyin Movit’in GLADIO adlı bu eseri, sundugu bilgiler hem birey, hem de toplum olarak bizlere guvenlik-ozgurluk dengesindeki gercekleri daha iyi anlamamızı ve bilinclenmemizi saglamaktadır. Bu eserin politikacısından, burokrata, sivil toplum kuruluslarından bireylere uzanan genis bir yelpazedeki kesime faydalı olacagına inanıyorum. Bu titiz calısma icin Huseyin Movit’i kutluyorum.
Em. Dz. Kur. Alb. Dr. Nejat Tarakcı
Jeopolitikci ve Stratejist

Yayın Tarihi 2010-02-01
ISBN 6055638368
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 368
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 10.5 x 17 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.