Gizem Olarak Tarih

Yazar: Michael Parenti

AYKIRI

TARIHI, YAZANLAR YAPARSA…

"Tarihi, baska hic kimse degil, onu yazanlar yapar! "Ingiliz tarihci Edward Carr boyle diyor. Gercekten de tarihle istedikleri gibi oynayanların onu icine soktukları kılıklardan, kılıflardan cıkarmak, gizemlerinden kurtarmak gerekiyor. Hatta daha da ileri giderek soylemek gerekirse ‘tarih diye yutturulan’ seylerle ugrasmak gerekiyor.

Her toplumun bellegini ve giderek kimligini olusturmada tarihin rolu cok buyuk. Basta egemenler, yonetenler, yukarıdakiler olmak uzere, bu rolun farkında olan herkes de tarihi kendilerince kullanmaya, ‘yapmaya’ calısırlar. Egemen tarih anlayısının, her toplumun resmi tarihinin dogdugu ve beslendigi zemin budur. ABD’nin onde gelen dusunur ve tarihcilerinden Michael Parenti tam da buna meydan okuyor. Bazen seri uretim gibi piyasaya surulen bircok tarihsel efsaneye savas acıyor. Kazanan tarafın iktidar ve ayrıcalıklarını surdurmek icin tarihi nasıl carpıttıgını gostermekle kalmıyor aynı zamanda tarihcilerin mesleki ve sınıfsal onyargılardan nasıl etkilendiklerini de sergiliyor.

Parenti, antikcagdan modern zamanlara, engizisyon ve Jeanne d’Arc’tan gunumuzun tarih kitaplarının emek karsıtı onyargılarına kadar, genis ve uzun bir tarih kesiti icinde dolasırken gecmisin ve bugunun birbirine nasıl ısık tuttugunu ve aynı zamanda tarihin nasıl heyecan verici oldugunu da gosteriyor.

Cevirmen: Ali Cakıroglu
Yayın Tarihi 2004-12-07
Orjinal Adı History as Mystery
ISBN 9758337971
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 296
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.