Gelenekselci Ekol ve İslam

Yazar: Nurullah KoltaЕ

İNSAN YAYINLARI

Müslüman bir düşünür veya hem Arap, Pakistanlı ya da Endonezyalı olup aynı zamanda Müslüman bir entelektüel olmada hiçbir çelişki olmadığı gibi, fikirleri Türkiye sınırları dışında da alГўkadar olunan bir Türk ve Müslüman düşünür olmada da bir çelişki bulunmamakta. Geleneksel doktrinleri ve İslГўm düşüncesiyle olan münasebetlerini izah eden bu çalışma, özellikle İslГўmГ® geleneklerine bağlı Türk entelektüeller için yerinde bir çalışmadır. Geleneksel karşıtı ve daha spesifik olarak İslГўm karşıtı bir karaktere sahip olup muson ikliminde yağmurun yoğunluğu gibi İslГўm alemini gark eden modern ve postmodern fikirler tufanına karşı koymak için zorunlu entelektüel vasıtalar sağlayabilecek şey, gelenektir. Modern dünyanın yanlışlıklarını gözler önüne sermede, sahih metafizik öğretileri bilinir kılmada; felsefe, kelam, tabiГ® ve fennГ® İslГўmГ® ilimler, İslГўm kozmolojisi ve bilim felsefesi, İslГўmГ® antropoloji ve sosyoloji, İslГўm fıkhı ilkelerinin metafizik ve vahyГ® temelleri, İslГўm sanatının manevГ® önemi ve diğer birçok alГўkalı konu dГўhil İslГўm entelektüel geleneğinin bütününü çağdaş bir dilde bilinir kılma ve yeniden inşa projesinde kıyası gayri kabil bir yardım sağlayacak olan yine bu doktrinlerdir. Ayrıca bu doktrinler, farklı dinler, geleneksel kültürler arasında ciddi bir diyaloğun gerçekleşebileceği aklГ® ve manevГ® bir muhit oluşturma yanında diğerleri dinleri anlamada vazgeçilmez anahtar da sunmaktadır.
Seyyid Hüseyin Nasr

Gelenekselci Ekol, çağın hastalıklarına, özellikle de modernizme karşı dünyevГ® insanı manevГ® insana dönüştürmenin anahtarlarını sunmaktadır. Modernizm karşısında herhangi bir aşağılık kompleksi ve ezilmişlik taşımaksızın vakur bir entelektüel duruş sergileyen Gelenekselci Ekol, sınırlı ve etkisiz bir güruh olmaktan çok, çaba ve gayretlerini, Allah’ın Vahyini insanlığa özellikle de entelektüel kesime ulaştırma amacına matuf çalışmalar yapan Гўlimlerden oluşan bir düşünce ve eylem okuludur.
Umudumuz odur ki bu mütevazı çalışma, Batı’daki entelektüel çevrelere İslГўm’ı ve İslГўm medeniyetini en derГ»nГ® biçimiyle tanıtmayı gaye edinmiş Gelenekselci Ekol’e mensup mütefekkirlerin fikir dünyalarına dair bir malГ»mГўt sunar.

Yayın Tarihi 2013-05-16
ISBN 9755746586
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 248
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 14 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.