Gecmisten Gunumuze Bilinmeyen Tarihimiz

Yazar: Suleyman Kocabas

VATAN YAYINLARI

Bilinmeyen veya az bilinen tarih konularımızı iceren bu kitabımızda birbirinden ilginc konular yer almaktadır.

Yasef Nasi’nin Turkiye’de ve dunyada Filistin’de bagımsız bir Yahudi Devleti kurmayı esas alan ilk siyasal siyonist oldugu detaylı olarak bu kitabımızda acıklanmıstır.
"Turk ekvatoru" tabiri ilk defa bu kitabımızda konu edilip, Dogu ve Batı Turk Yarım Kureleri’nin nasıl ortaya cıktıgı anlatılmıstır.
Matbaanın bize gec gelisi, ozellikle Islamiyet’i itham etmenin bir vasıtası olarak hala canlılıgını korumakta, bunun boyle olmadıgı yazımızda izah edilmektedir.
Az bilinen tarih konularımızdan olan 1770-1774’de Akdeniz’de Turk-Rus Harbi, okuyucularımız tarafından ilginc bulunacagı icin kitabımıza alınmıstır.
"Avrupa Birligi’ne Uyum Yasaları" bizde yeni ortaya cıkmamıstır. Bunların baslangıcı 1839 Tanzimat ve 1856 Islahat Fermanları’dır. Bu fermanların arka planları kitabımızda anlatılmıstır.
Sultan II. Abdulhamid’i Hal’ Olayı ve Mahmut Sevket Pasa Suikastı’nın sebepleri, tarihlerde anlatılanların dısında perde arkalarına bakılarak icyuzleri ortaya konulmustur.
Dusmanlarımıza "gel yerles" dercesine iki vatan topragı Trablusgarp ve Batı Trakya uzerinde oynanan oyunlar ve kayıplarındaki perde arkaları tarihimizin acı anıları olarak kitabımızda yer almıstır.
Cok partili siyasi hayatımızda kotu muhalefet ornekleri II. Mesrutiyet Devri’nde ortaya cıkmıs, gunumuzde "kotu ornek"i ise bir anamuhalefet partisi lideri "Iktidarların hata yapmasını ister, bu hataları buyuterek onu yıkmak isterdik" seklinde belirterek kotu orneklerin devam ettigini itiraf etmistir. Bu konumuzun da ozellikle politikacılarımıza vatanın selametine yonelik dersler verecegine inanıyoruz.
Tarihimiz’de buyuk devletler, ulkemizde hep kendi menfaatlerine uygun duzen arayısları icinde bulunmuslar, pek cok olayın tayin edicisi bunlar olmuslardır. Kitabımızdaki son iki yazıda bunlar anlatılmaktadır.
Bilinmeyen veya az bilinen tarih konularımız pek coktur. Bunlardan size bir demet olarak sundugumuz kitabımızın faydalı olması dilegimizdir.

Suleyman Kocabas

Yayın Tarihi 2004-10-30
ISBN 9757526266
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 173
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.