Fotografı Kaldırmak: Esi Zorla Kaybedilen Kadınların Deneyimleri

Yazar: Hatice Bozkurt

ANADOLU KULTUR YAYINLARI

Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, catısma donemleri ve otoriter yonetimler boyunca yasanan hak ihlallerinin acıga cıkarılmasına ve tum bu sureclerle gecis donemi adaleti perspektifiyle hesaplasılmasına katkı sunmak amacıyla kurulmus bir sivil toplum kurulusudur.
Hafıza Merkezi olarak kayıp yakınları ile calıstıkca, zorla kaybetmeler konusuna toplumsal cinsiyet perspektifiyle yaklasmanın ne kadar onemli oldugunu daha iyi anladık. Cunku kadınlar zorla kaybedilenin arkasında kalanlar olarak erkeklerden cok daha farklı deneyimler yasıyor, benzer olayların hayatlarındaki etkisi erkek egemen sistem nedeniyle farklılasıyor. Kadınların “geride kalanlar” olarak neler yasadıgını ortaya cıkarmak da yeterli degil, bu deneyimleri mumkun kılan egemenlik iliskilerini sorunsallastırmak da sart.
Bu rapor, kaybedilenlerin eslerinin deneyimlerine odaklanarak bu agır hak ihlaline cinsiyet perspektifinden bakma cabasının bir urunudur. Raporda zorla kaybedilenlerin eslerinin bu sureci nasıl yasadıgı, hayatlarının nasıl degistigi, kimlerle dayanısma iliskisi kurdukları, kaybedilme sonrasında nasıl bir mucadele verdikleri, hangi sosyal haklarından mahrum kaldıkları sorularının cevabını aradık. Tum dunya orneklerinde oldugu gibi Turkiye’de de zorla kaybetmelere karsı mucadele agırlıklı olarak kadınlar tarafından yurutuluyor. Bu raporun da, kadınların devam eden mucadelesine bir katkı olmasını umuyoruz.

Yayın Tarihi 2014-11-07
ISBN 6055276041
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 79
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 18 x 27.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.