Firavunun Olduremedigi Musadır

Yazar: Hekimoglu Ismail

TIMAS YAYINLARI

Hazreti Musa Kur’an-ı Kerim’de adından en cok soz edilen peygamber. Hayatı hakkında ayet ve hadislere dayanarak teferruata varıncaya kadar cok sey soylenebiliyor. Fakat uzerinde ısrarla durulması gereken bir sey var ki, o da Kur’an-ı Kerim’deki kıssaların salt tarihi bir bilgi olarak ele alınamayacagı.
Bu hakikati hareket noktası olarak kabul eden Hekimoglu Ismail yeni romanı Col Cicegi’nde Hazreti Musa’nın hayatını gecmisi degil simdiyi baz alarak hikayelestiriyor. Kitabın satırları arasında gezinirken milattan onceyle milenyum, Mısır’la Anadolu toprakları arasında gidip gidip geliyor, hatta tarihi birikiminizi de bu sablona oturtarak yeniden degerlendirebiliyoruz. Cunku zaman ve mekan degisse de degismeyen bir insan hakikati var. Bunun icin tarihin tekerrurden ibaret oldugu soyleniyor. Arif Nihat bunun icin “Ebu Lehep olmedi ya Muhammed / Ebu Cehil kıt’alar dolasıyor” diyor. Degil midir ki kainat zıtlar alemidir, iyiyle kotunun, kufurle imanın, zulmetle nurun mucadelesi Hazreti Adem’le baslamıs, kıyametle dek surecektir.
Musa’yla Firavun da bu zıtlar aleminin iki temsilcisi. Musa yed-i beyzanın, asanın ve Kıptileri canından bezdiren daha nice mucizenin sahibi; Kelamullah’a mazhar. Firavun Mısır’ın efendisi. Israilogulları’nı kole olarak calıstıran. Ehramlar yaptıran. Taht sahibi. Musa davet eden, firavun reddeden. Musa inanan, Firavun inkar eden. Musa Rabbine dayanan, Firavun saltanatına guvenen… Ve inananların zaferiyle nihayetlenen bir tarihi tablo daha. Fakat insanın hamken olması, pisip yanması kolay degil. Cole dusup nice imtihanlardan gecen, mucizelere sahit olan, ama yine de onca hata isleyen insanlıgın degismez dramı.
Hekimoglu Ismail sade, akıcı bir konusma diliyle kaleme aldıgı ve Kur’ani kaynaklara dayanarak hazırladıgı Col Cicegi’nde ummet olma sorumlulugu uzerinde duruyor. Eseri bir roman diliyle okumanın rahatlıgı icerisinde hem Hazreti Musa gibi ulu’l-azm yani bes buyuk peygamberden birinin hayatını Israiliyat’tan arındırılmıs olarak ogreniyor, hem de degismeyen insan hakikatini yasadıgınız zaman ve mekana uyarlıyorsunuz. Iste bu noktada Kitabın adı bir sifre gibi cozumleniyor: Firavun’un olduremedigi Musa’dır.

Yayın Tarihi 2014-12-29
ISBN 9753626193
Baskı Sayısı 10. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 156
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.