Finansal Kriz Uzerine Ongorulebilirlik ve Politikalar

Yazar: Zeynep Karacor

CIZGI KITABEVI

Finansal krizlerin oldukca eskiye dayanan tarihi, ekonomide yarattıkları tahribat ve sebep oldukları toplumsal huzursuzluklar bunların arastırılması ve modellenmesi iktisatcıların baslıca ilgi alanlarından bir haline gelmistir.

Finansal krizlerin tarihi konusunda kullanılabilecek en genel ifade cok uzun zamandır onlarla birlikte yasadıgımızdır. Bazı arastırmacılar bu birlikteligi 2000 yıldan daha uzun bir gecmise tasımaktadır. Buyuk Roma Para Krizi MO. 53 yılında ortaya cıkmıs olup tarihte bilinen ilk finansal kriz olarak kabul edilmektedir (HBS, 1999). Kindleberger (1991) kitabın finansal krizlerin son 400 yılında ortalama 10 yıllık periyotlarla tekrarlandıgı bilinmektedir.

Finansal krizlerin nedenlerinin anlasılması ve krizlerin modellenmesi ile ilgili olarak ozellikle 20. yy.’ın 2. yarısında pek cok calısma yapılmıstır. Calısmamız kapsamında 1970’lerden sonra ortaya atılmıs modellerin en temel olanları ele alınmaktadır. Incelenen modeller birinci nesil, ikinci nesil ve ucuncu nesil olarak sınıflandırılmıs olup, ikiz krizler ayrı bir bolum altında incelenmistir. Burada incelenen modeller yakın donemdeki neredeyse tum krizlerin ana hatlarını acıklamaktadır.

Yayın Tarihi 2012-12-05
ISBN 6054639250
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 182
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.