Fikirlerimizin Sahibi Kimı & Turkiye’de Muzik Endustrisinde Telif Hakları Politikaları

Yazar: Serpil Konrapa Karlıdag

KALKEDON YAYINLARI

Ozellikle fikri mulkiyet ve telif hakları konusunu incelememis olanların genel kanısı, fikri mulkiyet yapılarının yaratıcının hakkını koruyan duzenlemeler oldugu yonundedir. Oysa fikri mulkiyet ve telif hakları duzenlemelerinin, yaratıcının hakkını koruyan uygulamalardan cok yaratıcıların haklarını devralmıs olan devasa ticari kurulusların yararını en coga cıkartan duzenlemelere donustugunu savunan arastırmacılar da bulunmaktadır.
Tarihsel olarak bakıldıgında Batı dunyası dısındaki genis bir cografyanın, bir zamanlar Batı uygarlıgı gibi en ileri uygarlıkların topragı oldugunu unutmamak gerekir. Uygarlık tarihinin birikimi, Batı uygarlıgının olusmasını mumkun kılmıstır. O halde Batının ortaya cıkarıdıgı bilimsel ve teknolojik buluslar, sadece Batı Dunya’sındaki bir yalıtılmıs bir bireyin bulusu olarak degerlendirilebilir miı
Ortaya cıkıs kosulları, tarihsel gelisimi ve kapitalizmin gunumuzdeki yeniden yapılanma cabalarıyla yakından iliskili olarak fikri mulkiyet ve telif hakları duzenlemeleri, bu bakıs acısıyla Turkiye’de yeteri kadar incelenmemistir. Serpil Karlıdag’ın eseri bu konudaki boslugu doldurmak amacıyla yazılmıstır. Gerek konuya yaklasımının ozgunlugu gerekse de Turkiye’de muzik alanında yasanan tartısmaları bu baglamda cozumlemesiyle alana onemli katkılarda bulunmaktadır.

Haluk Geray

Yayın Tarihi 2010-04-19
ISBN 6055679422
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 286
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.