Felsefeyi Siyasete Alet Edenler Ilkesiz Deha

Yazar: Mark Lilla

GAYE KITABEVI DAGITIM

”Mark Lilla su anda Amerika’da Avrupalı entelektueller uzerine yorum yapan en parlak isim -aynı zamanda hem kolay anlasılır, hem de derinlikli bir usluba sahip ki bu da kolay kolay elde edilebilecek bir meziyet degil.”
Paul Berman

”Mark Lilla, zamanımızın kulturel kahramanları haline gelen politik dusunurlere iliskin cok ciddi ve cok zekice bir kitap yazmıs. Bircok durumda Lilla bu dusunurlerin goruslerini, kendilerinin sunabildiklerinden daha iyi bir bicimde sunmayı basarıyor.
Avishai Margalit

Tiranlık musibeti karsısında en duyarlı kesimi olusturması gereken entelektueller nasıl olur da ozgurluk ve bagımsız sorusturma ideallerine ihanet edebilirlerdiı Insanlara uygulanan baskıyı ve insanların ıstırabını arttıran politik durusları nasıl benimseyebilirlerdiı Sundugu Martin Heidegger, Carl Schmitt, Walter Benjamin, Alexandre Kojeve, Michel Foucault ve Jacques Derrida portrelerinde Mark Lilla, 20. yuzyılda yasanan politik sarsıntıların, icinde yasadıkları donemin ideolojilerine koru korune kapılarak vahsete, baskıya ve devlet terorune gozlerini kapayan onemli dusunurlerin bu sakat politik duruslarını nasıl bicimlendirdiklerini gozler onune seriyor.

Mark Lilla’nın sundugu portreler, kendi tutkuları uzerinde hakimiyet kuramayan entelektuellerin kendi tutkularının hakimiyeti altına girerek, pek de vakıf olmadıkları bir politik alana suruklenebileceklerini ve bunun da entelektuel ve politik yasamlarımız icin cok ciddi sonuclar dogurabilecegini ortaya koyuyor.

Cevirmen: Ahmet Ergenc
Yayın Tarihi 2004-04-22
ISBN 9758861395
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 184
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.