Farabi’nin Iki Eseri

Yazar: Prof. Dr. Hanifi Ozcan

M.U. ILAHIYAT FAK. VAKFI

Bedeni tedavi eden kisi doktor, nefsi(ruhu) tedavi eden kisi ise, sultan(melik)dır. Doktorun bedeni tedavi etmedeki amacı, onun durumunu, nefsin, sadece iyi veya kotu bir isi, herhangi bir sekilde, yapmasını saglayan durum haline getirmek degildir; bilakis doktor, bedenin durumunu, bir butun olarak beden ve bedeni meydana getiren organlar tarafından gerceklestirilen “nefsin iyi veya kotu fiilleri”nin, en mukemmel sekilde gerceklesmesini saglayan durum haline getirmeyi amaclar. Mesela, bu baglamda, elleri tedavi eden doktor, bunu, ancak, onlarla insanın yakalama gucunun mukemmel hale gelebilmesi icin yapar; bu gucu ise, insan, tercihi dogrultusunda, ister iyi ister kotu islerde kullanır. Gozu tedavi edenin yegane amacı da, o, ister gerekli ve guzel, isterse gereksiz ve cirkin yerde kullanılsın, onunla, gormenin mukemmel hale gelebilmesini saglamaktır.
Ancak, bilinmelidir ki, nefsin saglıgını ve hastalıgını bu sekilde tetkik edip uzerinde dusunmek ve takdir etmek, bir doktor sıfatıyla, doktorun isi olmayıp, bilakis “devlet adamı”nın ve “sultan”ın isidir. Cunku devlet adamı, siyasi sanatıyla, sultan, sultanlık sanatıyla, sanatının nerede ve kimin uzerinde kullanılıp kimin uzerinde kullanılmaması gerektigini ve beden icin hangi tur saglıgın elde edilip hangisinin elde edilmemesi gerektigini takdir eder ve belirler. Bu bakımdan, sehirdeki diger sanatlar arasında sultanlık sanatının ve siyaset sanatının durumu, mimarlar arasında bas mimarın durumu gibidir. Cunku mimarların sanatlarının, bas mimarın sanatının amacını tamamlamak icin kullanıldıgı gibi, sehirdeki diger sanatlar da, sadece siyaset sanatının ve sultanlık sanatının amacının tam olarak elde edilmesi icin yapılır ve kullanılır.
Ancak, bu amacın gerceklestirilebilmesi icin; tıpkı bedeni tedavi eden doktorun, bedenin organlarını, onların bir butun olarak bedenle iliskisini, hastalıkların teshis ve tedavi yontemlerini vs. bilmesi gerektigi gibi; nefsi tedavi eden devlet adamı ve sultanın da bir butun olarak nefsi, nefsin kısımlarını, onların her birinde meydana gelen noksanlık ve asagılıkları, insanın iyi isler yapmasını saglayan durumları, asagılıkların halktan nasıl uzaklastırılıp iyiliklerin halkın nefsinde, yok olmayacak sekilde, nasıl yerlesik hale getirilip korunmasını saglayacak muamele ve yonetim metodunu bilmesi gerekir. Bunun yanında, sadece sanatında ihtiyacı kadar doktorun beden, marangozun tahta, demircinin demir hakkında genel bir bilgiye sahip olması gerektigi gibi, devlet adamı ve sultanın da genel olarak “nefs” hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Yayın Tarihi 2014-05-23
ISBN 9755481883
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 181
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.