Fanustaki Insanlar & Psikanalitik Oykuler

Yazar: Vamık D. Volkan

ALFA YAYINLARI

"Narsisizm" kendimize duydugumuz sevgiyi anlatan bir kelimedir. Fiziksel yasamı surdurebilmek icin herkesin suya ve gıdaya ihtiyac duyması gibi olgun bir psikolojik yasam icin de "narsisizm"e ihtiyac vardır.

Burada uzerinde durulan konu, abartılmıs bir narsisizm ve bu yondeki bir gelismeyi dıs ve ic dunyamıza uyum yapmadan kullanma durumudur. Abartılmıs narsisizmi olan kisiler yasamlarını buyuk bir ikilem icinde surdururler.

Bu kitapta psikanaliz sureclerinin oykulerinin anlatıldıgı iki kisinin de abartılmıs bir narsisizmi vardır. Ikisi de cocukken ebeveynleri tarafından ictenlikle sevilmediklerini algılamıslar ve bu eksikligi gidermek icin kendilerine olan sevgilerini patolojik bir duzeyde artırmıslardır. Bu surec, bilincdısında gerceklestigi icin narsisizmlerini abarttıklarının pek de farkında degillerdir. Sanki dunyanın en guclu, en akıllı veya en guzel insanlarıymıs gibi davranmak onlar icin olagan bir durumdur. Aynı zamanda kimliklerinin sevgiye ac kısımlarını saklamaktadırlar. Kimliklerinin dunyanın "en onemli" insanı olarak gordukleri parcasını sevgiye ac olan kimlik parcalarından ayırmıslar ve buyuklugu abartılmıs olan kısmı bir fanusla orter gibi korumaya almıslardır. Bu da yasamlarında bircok problemin ortaya cıkmasına neden olmus ve en sonunda kendilerini bir analistin divanında yatarken bulmuslardır.

Kapak: Gokhan Burhan
Yayın Tarihi 2009-04-21
ISBN 6051060866
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 190
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.